Final Notları

Web Tasarımı dersi notlarınız Notlar kısmında açıklanmıştır.

Final Sınavı İle İlgili Açıklama

E-Portfolyom.com sistemi üzerinde kısa özgeçmiş oluşturma, proje ekleme, sertifika ve katılım belgesi ekleme, etkinlik ve gezi ekleme, yetenek ekleme, kurs ekleme, sınav ekleme, iş tecrübesi ekleme, başarı ekleme gibi çeşitli işlemler yaptıktan sonra lütfen e-portfolyo sistemini değerlendirmek için anketi doldurunuz (İlk pilot uygulamada dolduranlar tekrar dolduracaktır, bu anket doldurulduktan sonra bir kopyası sizin mail adresinize gelecektir). Anketi doldurmak için tıklayınız. 

Final sınavına gelirken anket başlangıcında mail adresinize gelen formun kopyasının çıktısını almanız ve e-portfolyom.com ile ilgili en az 1 sayfalık kullanım sırasında yaşadığınız problemler, aldığınız hatalar, eksik gördüğünüz noktalar, sistem açıkları ve önerileri içeren bir sayfalı rapor getirmeniz gerekmektedir. Raporun bireysel hazırlanacaktır ve rapor üstünde isminiz ve soyadınız yazacaktır. Final sınavından önce sınıfta toplanacaktır.

İlk Kitapçık Notları

Lütfen duyuruları dikkatlice okuyunuz, yapılması gerekenleri zamanında ve doğru şekilde yapınız. Notlar kısmında ilk kitapçık notlarını ve sisteme yüklediğiniz dosyalarla ilgili gerekli açıklamaları yaptım. Hala sisteme dosyalarını yüklemeyenler 05.01.2017 Perşembe günü saat 17:00’a kadar dosyaları sisteme sizden istenildiği şekilde yükleyiniz. Değerlendirme sürecine başladıktan sonra sisteme yüklenen dosyaları kabul etmeyeceğim.

Tüm Projeler 03.01.2017 Salı saat 17:00’a kadar sisteme yüklenmelidir.

Merhaba Arkadaşlar, tüm proje ekiplerinden 1 kişinin proje dosyalarını e-portfolyom.com sistemine yüklemesi gerekmektedir. Projelerin buradan indirerek değerlendireceğim.

Eğer yükleme işlemi sırasında veya elektronik protfolyo’yu kullanırken bir hata alırsanız, ekran üzerinde sağ tıklayarak “İncele” seçeneğini seçtikten sonra açılan pencereden “Console” kısmını açtıktan sonra ekran görüntüsü alarak mehmet.elibol@marmara.edu.tr adresini atmanız gerekmektedir.

Sistemin Kullanımı

1-Sisteme mail adresiniz ve ve öğrenci numaranızın son 5 hanesini şifre olarak kullanarak giriş yapabilirsiniz.

2-Sisteme giriş yaptıktan sonra Projelerim kısmına giriş yapın ve Yeni Proje Ekle butonuna tıklayınız. (Bu işlemi ekipten 1 kişi yapacaktır)

3-Proje Adını her projeye verdiğim numara ile başlayarak araya – işareti koyarak isimlendirin. (Örneğin 4001-EPortfolyo Projesi) (Proje Numaraları kısımlı sekmede bu numaraları görebilirsiniz, birazdan ekleyeceğim.)

4-Projenin Yapıldığı Yıl Giriniz kısmına 2016-2017 eğitim yılını seçmelisiniz.

5-Projenin Yapıldığı Dönem Giriniz kısmına Güz seçmeniz gerekmektedir.

6-Projenin Yapıldığı Dersi Giriniz kısmına Web Tasarımı seçmeniz gerekmektedir.

7-Projenin Yapıldığı Dersin Hocası kısmında Öğr. Gör. Mehmet Elibol seçmeniz gerekmektedir.

8-Projenin Hoca Onaylı Olmasını İster misiniz? kısmına Evet yapmanız gerekmektedir.

9-Proje Türü olarak Dönem Sonu Projesi seçimi yapılmalıdır.

10-Proje Ekip Çalışması mı? kısmına Evet seçmeniz gerekmektedir.

11-Proje Ekibinizin Diğer Üyeleri kısmına kendiniz hariç diğer ekip üyelerinin ismini girmeniz gerekmektedir.

12-Projedeki Rolünüz kısmına Projedeki kendi rolünüze açıklamanız gerekmektedir. (Projeyi ekleme işlemini bir kişi yaptıktan sonra ekibin diğer üyeleri sistemlerine girerek, kendi rollerini yazması gerekmektedir.)

13- Projenin Kısa Özeti kısmında projenizi özetlemeniz, bu projede kullandığınız teknolojilerden bahsetmek gerekmektedir.

14-Proje Bağlantı Linki kısmına projenizle ilgili aldığınız alan adını girmeniz gerekmektedir.

15-Proje ile ilgili bir Görsel Ekleyiniz kısmına haber için hazırladığınız görseli eklemeniz gerekmektedir. (Maksimum 10 MB)

16- Proje Dosyası kısmına hazırladığınız CD içinde olan tüm dosyaları sıkıştırarak RAR veya ZIP formatında yüklemeniz gerekmektedir. (Maksimum 300 MB)

17- Ekle butonuna bastıktan sonra dosyaların sisteme yüklenmesini beklemeniz gerekmektedir.

E-portfolyom.com Sistemine Kayıt

Sisteme formu dolduran öğrencileri otomatik olarak kaydettik. Formu doldurmayan öğrenciler e-portfolyom.com bağlantı adresinde yer alan Sisteme öğrenci olarak kayıt olmak için tıklayınız butonuna tıklayarak sisteme kayıt işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Notlandırma

Projelerin bağlantı adreslerini girdim, sınıfta herkesin birbirinin projesini notlandırması gerekmetkedir. Formda web projesinin adresinin olması geçtiğiniz anlamına gelmemektedir. Web projeleri hakkında değerlendirmem devam etmektedir. Notlandırma için tıklayınız.

4.Sınıfların Sunumu

26 Aralık 20016 Pazartesi günü saat 13:00’da LAB A’da gerçekleştirilecektir. Sunuma tüm öğrencilerin katılması gerekmektedir.

3.Sınıfların Sunumu

27 Aralık 20016 Salı günü saat 13:00’da LAB A’da gerçekleştirilecektir. Sunuma tüm öğrencilerin katılması gerekmektedir.

Anketi hala doldurmayan  öğrencilerin 5 dakikalarını ayırarak, portfolyo ile ilgili anketi doldurmasını istiyorum. Ankete ulaşmak için tıklayınız.

Final sunumu nasıl gerçekleştireceğiniz, yapmanız gereken işlemler ve teslim etmeniz gereken belgeler Haftalar sekmesi altında Hafta 15’de detaylı olarak açıklanmıştır. Değerlendirmenin nasıl olacağı Değerlendirme sekmesi altında açıklanmıştır.

UZEM üzerinde 2.sunumlarını aşağıdaki arkadaşlar yapmamıştır. Bu kısımda notlarınızı etkilediği için sunum yapmanız önemlidir.

Aşağıdaki arkadaşların proje gruplarından 1 öğrenci Pazartesi UZEM üzerinden sunumlarını gerçekleştirecektir.

 • Nejat,Furkan, Fatih
 • Zeliha,Canan
 • Ömer,Serdar,Melis,Gülşah
 • İdris,Demet,Selim
 • Besim,Emre

Uzem üzerinde sunum yapamayan aşağıdaki arkadaşlar 22 Aralık ve 23 Aralık’da odama gelerek projelerinin kodlarını anlatacaktır.

 • Perihan,Seda
 • Ebru, Merve,Seher
 • Seda Nur, Fatma Nur
 • Ufuk,Hakan,Abdullah
 • Osman,Mithad
 • Oğuzhan,Oğuzhan
 • Didem, Ümmühan
 • Fidan,Begüm,Gamze
 • Mustafa,Mert,Kenan
 • Ayşe Melike, Sabiha Buse
 • Leyla,Fatmanur,Büşra
 • Aylin,Ayşenur,Hande
 • Selvi,Bülent
 • Şükrü
 • Rojda,Emine,Yasemin

UZEM İlk Sunumları aşağıdaki arkadaşlar yapmadığı için, bu kısımdan not alamayacaklardır.

 • Mustafa Yavuz,İsmail Bal
 • Seda Nur Davulcu,Fatmanur Turçin
 • Tugay Fırat, Şükrü Kocaoğlu
 • Emre Arslan, Besim Öznalçin

Yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, lütfen mail ile iletişime geçiniz

Sınıfta sunumlara katılmayan aşağıdaki arkadaşlar, bu kısımdan not alamayacaklardır.

 • Kenan Keskin
 • Muhammed Aydın
 • Ömer Can Yücel
 • Tamer Berat Çelik
 • Abdullah Yılmaz

Yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, grup arkadaşlarınız sunum yaparken sınıfta iseniz ve imza listesinde imzanız varsa lütfen mail ile iletişime geçiniz.

UZEM dersi sırasında öğrencilerin sorularına cevap verilecektir. UZEM üzerinden veya LAB A’ya gelerek sorularınızı sorabilirsiniz.

Sınav Konuları; Uzem Üzerinde İşlediğimiz Konular, Uzem Öncesi Sınıfta İşlediğimiz Konular, Uygulama Dersinde İşlediğimiz Konular, Verdiğim Ödev Konularından oluşmaktadır.

Arkadaşlar Uygulama Dersi ve Uzem dersinin devamlılığı ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Uygulama dersinde %70 devam zorunluluğunu yerine getirmek zorundasınız. Uygulama dersine devamsızlık yapan arkadaşlar bu konuda dikkatli olsun.

Projesi onaylanan grupların proje ile ilgili sorularını Uzaktan Eğitim sırasında mikrofonlarını kullanarak sesli olarak sormasını istiyorum. Odama gelerek sorduğunuz sorulara cevap verilmeyecektir.

Marmara Üniversitesi III. İnovasyon ve Proje Pazarı 17 Kasım 2016 gerçekleştirilecektir. Projeleri olan öğrenciler bu proje pazarına katılabilir. Proje pazarı bir yarışma değil, projelerinizi tanıtmaya yönelik etkinliktir. projeleriniz için hazırladığınız afişlerin bastırılması konusunda size destek olacaklar. Proje Pazarı etkinliğine başvurmak için tıklayınız.

10 Ekim 2016 günü gerçekleştirilecek ders UZEM üzerinden işlenecektir.

Bilişim Yıldızlarında yarışan arkadaşlarınızın projelerini inceleyerek beğendiğiniz projelere oy vermenizi istiyorum. Projelere ulaşmak için tıklayınız.

Proje grubunuzu oluşturmak için ekteki linki tıklayarak formu doldurmanız ve 13 Ekim 2016 Perşembe gününe kadar projenizi gerçekleştirmek için dersin hocasından onay alması gerekmektedir.

https://goo.gl/forms/RTPUlmF2omaXowmF3

Dersimi alan öğrencilerin, proje geliştirme sürecinde seçme fırsatları olsaydı Asp.net dışında hangi dil veya teknolojileri kullanarak projelerini geliştirmek istediklerini bağlantı linkini tıklayarak formu doldurmasını istiyorum.

https://goo.gl/forms/I65qn6zW6I3DGQss2

Dersi alan öğrencilerim bağlantı linkini tıklayarak dersimizle ilgili videoları izlemesini ve uygulamaları yapmasını istiyorum. Bağlantı linkine ulaşmak için tıklayınız.

Uzem sistemi aktif hale gelmediği için 25.09.2016 Pazartesi günü dersimiz saat 15:00’da 343 numaralı sınıfta gerçekleştirilecektir.

2015-2016 Güz Döneminde Flash Uygulamaları dersinde proje geliştiren grupların web ve mobil projeleri ile http://bilisimyildizlari.org.tr/ başvurmasını istiyorum. Tarafıma projeye başvurduklarına dair 29.09.2016 Perşembe gününe kadar bilgi vermelerini gerekmektedir.

Salı günleri gerçekleştirilecek olan derse 3.Sınıfların saat 13:00’de 4. Sınıfların saat 15’de gelmesi gerekmektedir.

Dersin Amacı

Bu ders sonunda öğrenci, bir web projesini hayata geçirmek için gerekli olan web ve programlama teknolojilerini tanıyarak, özgün bir web projesini gerçek ortamda yayınlar ve sürdürür.

Dersin Genel İçeriği

  • Yazılım Geliştirme Süreç Modelleri
  • Web Projelerinde Girişimcilik
  • Web Projelerinde Kullanıcı Odaklı Tasarım
  • Web Projesi Analizi
  • ASP.NET, ASP.NET MVC
  • Web Teknolojilerinde Önemli Başlıklar
  • Web Teknolojileri (HTML, jQuery, Bootstrap, Javascript)

Öğrenci Sorumlulukları

Derse Devam: Dönem boyunca derslerin %70’ine devam etmesi gerekmektedir. Devam zorunluğunu yerine getirmeyenler final sınavına alınmayacaktır.

Dönem İçi Çalışmalar: Bireysel veya gruplar halinde verilen ödevler, sunumlar, kısa projelerden oluşmaktadır.

Dönem Sonu Proje Çalışması: Öğrencilerin 2 yada 3 kişilik gruplar halinde hayata geçirecekleri özgün bir web projesinden oluşmaktadır.

Ders Politikası

 • Her öğrenci kendi grubunda derse girmek zorundadır.
 • Derse geç kalan öğrenci sınıfa kabul edilmeyecektir. Lütfen ders başladıktan sonra sınıfa gelmeyiniz.
 • Ders sırasında çok acil durumlar dışında öğrencilerin dersten çıkmasına izin verilmeyecektir. Eğer acil durumunuz varsa dersten önce veya ders sırasında belirtiniz.
 • Web sitesinde yer alan sorulara kesinlikle cevap verilmeyecektir.
 • Web sitesinde yapılan bilgilendirmeleri tüm öğrencilerin takip etmesi gerekmektedir. 2 günde bir dersin web sitesini ziyaret etmek öğrencinin sorumluluğundadır.
 • Sunumlarınız ve dönem içi çalışmalarınız zamanında yapılmak zorundadır. (Geç teslim edilen ödevlerden/projelerden sadece bir günlük gecikme kabul edilecek ve %50 üzerinden değerlendirilecektir.)
 • Ders ile ilgili sorularınız için öncelikli olarak lütfen mail yoluyla iletişime geçiniz.

Web Projesi Detay Bilgileri

Öğrencilerin ihtiyaç olan ve kullanılacak olan özgün bir web projesini hayata geçirmeleri istenmektedir.

Proje Adımları

   • Öğrenciler kendi aralarında 2 yada 3’er kişilik proje grupları belirlerler.
   • Proje grupları geliştirmek istedikleri özgün projeyi kendi aralarında tartışırlar.
   • Benzer nasıl projelerin olduğunu araştırarak, rakip analizi yaparlar. Eğer benzer projeler varsa proje fikirleri üzerinde tekrar düşünürler. Dersin öğretim görevlisine proje fikrine sunmaya geldiklerinde benzer nasıl projelerin olduğunu neden başarılı veya başarısız olduğunu belirtmek zorundadırlar.
   • Projedeki tüm ekip üyeleri birlikte projelerini öğretim görevlisinin ofisine gelerek sözlü olarak sunarlar. Sözlü sunum sırasında anlatımlarını ve anlaşılmalarını kolaylaştıracak materyalleri kullanabilirler. Projeleri onay alırsa projeleri üzerinde çalışmaya devam ederler. Projeleri onaylanmazsa bir önceki adımları tekrar ederler.
   • Projeleri onay aldıktan sonra daha detaylı rakip analizi yaparak, rakiplerinin olumlu ve olumsuz yönlerini tespit ederek, kendi projelerinde bu yönlerden yararlanırlar. Rakip analizi sürecini rapor haline getirirler.
   • Rakip analizinden sonra projelerinin neden özgün olduğunu ve neden başarılı olacağını net şekilde rapor haline getirirler.
   • Proje için Kullanıcı Hikayelerinin renkli kartlar şeklinde oluşturulması
   • Proje için Gereksinim Listesinin oluşturulması
   • Projenin kavram haritasını oluşturmaya başlarlar ve süreç içinde sürekli olarak kavram haritasını güncellemeye devam ederler.
   • Projenin ekran tasarımlarını yapmaya başlarlar ve süreç içinde güncelleyerek devam ederler.
   • Proje için teknik şartname hazırlanır.
   • Web projesini geliştirmeye başlarlar ve gerekli alan adı ve hosting desteğini alarak projelerini sürekli güncel olarak devam ettirirler.
   • Dönem içinde dersin öğretim görevlisinin belirlediği zamanlarda projenin belirli kısımlarının sunumlarını yapar. Bu her aşamada gerçekleşebilir.
   • Proje sürecinin sonuna doğru ,projenizle ilgili bir afiş hazırlanması ve tanıtım afişinin fakülte ve bölüm panolarında uygun yerlere asılması gerekmektedir. Bu afişin son hali final sunumu sırasında tarafıma teslim edilecektir.
   • Web projesinin sunumunun yapıldığı gün hazırlanan görselin sosyal medya hesabı (kişisel hesabınız üzerinden, eğer kişisel hesabınız yoksa proje ile ilgili bir hesap açarak bu hesap üzerinden) üzerinden paylaşılması gerekmektedir.
   • Final sunumunu yaparak projenin lansmanını yapar.

Gerçek ortamda yayınlanmayan ve sağlıklı çalışmayan projeler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Dönem sonunda yukarıdaki adımları içeren yaptıkları tüm çalışmaları bir kitapçık şeklinde hazırlamaları gerekmektedir. Kitapçığın içine yazılım kodlarını eklemeleri gerekmektedir. Kitapçık içindeki tüm belgelerin bir kopyasını ve yazılım kodlarını bir CD içinde teslim etmeleri gerekmektedir.

Aşağıdaki değerlendirme Final Sınavı olmaması durumunda geçerlidir. Aşağıda notları oluşturan detayları görebilirsiniz. Not1, Not2,Not3,Not4,Not5,Not6 olarak görünen notlar sol taraflarındaki değişkenlerdeki yapmanız gerekenleri yapmanızla oluşan notlardır. Sizden istediğim her şey (uzem sunumları (sunumu yapmanız tam not almanız için yeterli),ödevler,afiş,haber görseli, afişin panoya asılması,paylaşımlar….) notlarınızı etkileyen değişkenlerdir. Afişiniz’i Fakülte sekreterinden onay aldıktan sonra panoya asmadan gelerek asacağınızı belirtmeniz ve asmanız bu açıdan önemlidir.

Vize (%15)
İlk Kitapçık Teslimi, Sunum ve Uzem Sunumları (%20)
Ödevler (%5)
Final Kitapçık, CD, Afiş(%25)
Çalışan Web Projesi (%35)
web_tasarimi_not_detay

Görsel Üzerindeki Kısaltmaların Açıklamaları

P.Ö ve P.A: Proje kitapçığının ilk sayfasında yer alan proje açıklaması ve projenin neden özgün olduğunu temsil eden açıklama

R.A.: Rakip Analizi

Bnch: Benchmark

K.H.: Kullanıcı Hikayeleri

G.L.: Gereksinim Listesi

E.T.: Ekran Tasarımları

T.Ş.:Teknik Şartname

P.K.: Proje Kodları

P.V.: Proje Veritabanı

E.G.: Web Projesinin Kitapçığa Konan Ekran Görüntüleri

K.H.:Kavram Haritası

Afiş: Afiş

S.P.:Sosyal Medya Paylaşımları

A.A.:Afişin Panolara Asılması

Haber: Haber Görseli ve Haber Metni

Final S.: Final Sunumu

 

1 Hafta - 19,20 Eylül 2016

UZEM Dersi

 • Uzem dersi gerçekleştirilememiştir.

Uygulama Dersi

 • Dersin amacı
 • Dersin içeriği
 • Öğrenci sorumlulukları
 • Ders politikası
 • Değerlendirme yöntemleri
 • Dönem sonu beklenen web projesi

Ödev

 • Ödev Yok

2 Hafta - 26,27 Eylül 2016

UZEM dersi

 • Yazılım Türleri
 • Yazılım Geliştirme Sürecleri
 • Yazılım Geliştirme Süreç Modelleri 
 • Çağlayan Modeli

Uygulama Dersi

 • Adrotator Kontrolü
 • Css Kullanımı
 • Checkbox ve CheckboxList Kullanımı

Ödev

 • Ödev Yok

3 Hafta - 3,4 Ekim 2016

 UZEM Dersi

 • Çevik Yazılım Geliştirme
 • Çevik Yazılım Geliştirme Manifestosunun değerleri
 • Çevik Yazılım Geliştirme Manifestosunun İlkeleri

Uygulama Dersi

 • Bootstrap Kullanımı
 • DropDownList
 • Listbox
 • Geçerlilik Kontrolleri
 • Range Validator

Ödev

 • Rakip Analizi nedir?
 • Rakip Analizinde kullanılan yöntemler?

 

 

4 Hafta - 10,11 Ekim 2016

UZEM Dersi

 • Çevik Yazılım Geliştirme Manifestosunun İlkeleri
 • Scrum
 • Kullanıcı Hikayeleri
 • Kavram Haritası
 • Ürün Gereksinim Listesi
 • Ekran Tasarımları
 • Ürün Sahibi
 • Ürün Sahibinin Sorumlulukları

Uygulama Dersi

 • RadioButton Kullanımı
 • RadioButton List Kullanımı
 • RequiredFieldValidator Kullanımı
 • CompareValidator Kullanımı
 • ReqularExpressionValidator Kullanımı

Ödev

 • MVC hakkında detaylı olarak araştırma yapmanızı isitiyorum.
 • M?-V?-C? neyi ifade eder?
 • MVC ne zaman tercih edilmelidir?
 • MVC kullanmanın artıları nelerdir?

5 Hafta - 17,18 Ekim 2016

UZEM Dersi

 • Rakip Analizi

Uygulama Dersi

 • CustomValidator
 • Javascript
 • Session Kavramı

Ödev

 • Web Servisler
 • Json ve XML

6 Hafta - 24,25 Ekim 2016

UZEM Dersi

 • Kullanıcı Hikayeleri
 • Gereksinim Listesi
 • Kavram Haritası
 • Ekran Tasarımları

Uygulama Dersi

 • Veritabanı İşlemleri
 • Veri Çekme
 • Veri Arama

Ödev

 • Serialization
 • Serialization Tipleri
 • SEO

7 Hafta - 31 Ekim,1 Kasım 2016

UZEM Dersi

 • Uzem Üzerinde Öğrenci Sunumları (Yaklaşık 5 dakika şimdiye kadar yapılan kısımlar anlatılacaktır)

Uygulama Dersi

 • Veri Güncelleme
 • Veri Ekleme

Ödev

 • Refactoring

8 Hafta - 7,8 Kasım 2016

Vize Haftası

9 Hafta - 14,15 Kasım 2016

UZEM Dersi

 • Kullanılabilirlik Testi ve Kullanıcı Deneyimi Tasarım Araçları

Uygulama Dersi

 • Örnek proje sürecine başlanmıştır.

Ödev

 • Ödev Yok

10 Hafta - 21,22 Kasım 2016

UZEM Dersi

 • Scrum
 • Scrum Sürecindeki Roller

Uygulama Dersi

 • Bu derste yapılan çalışmaların sunumu gerçekleştirilecektir.
 • Yazılım Analizi Sunumları (Bu yapacağınız sunum ve kitapçık tüm notlarınız içinde %20 oranında etkili olacaktır. )

Bu sunum aşağıdaki başlıkları içermelidir.

 • Projenin Neden Özgün Olduğu
 • Rakip Analizi
 • Kullanıcı Hikayeleri
 • Gereksim Listesi
 • Kavram Haritası
 • Ekran Tasarımları (Balzamiq üzerinde hazırlanmış etkileşimli sayfalar)
 • Teknik Şartanme

Tüm bunları içeren kitapçık teslim edilecektir. Ayrıca kitapçık içindeki tüm dosyalar bir CD içine, CD üzerine proje grubu adı ve öğrenci isimleri yazılmalıdır.

Ayrıca kitapçık içindeki tüm dosyalar sıkıştırılmış bir klasör içinde öğretim görevlisinin görevlendirdiği bir öğrenci tarafından toplanacaktır.

Ödev

 • Ödev Yok

11 Hafta - 28,29 Kasım 2016

UZEM Dersi

 • Scrum
 • Scrum Sürecindeki Toplantılar

Uygulama Dersi

 • Bu derste yapılan çalışmaların sunumu gerçekleştirilecektir.
 • Yazılım Analizi Sunumları (Bu yapacağınız sunum ve kitapçık tüm notlarınız içinde %20 oranında etkili olacaktır. )

Bu sunum aşağıdaki başlıkları içermelidir.

 • Projenin Neden Özgün Olduğu
 • Rakip Analizi
 • Kullanıcı Hikayeleri
 • Gereksim Listesi
 • Kavram Haritası
 • Ekran Tasarımları (Balzamiq üzerinde hazırlanmış etkileşimli sayfalar)
 • Teknik Şartanme

Tüm bunları içeren kitapçık teslim edilecektir. Ayrıca kitapçık içindeki tüm dosyalar bir CD içine, CD üzerine proje grubu adı ve öğrenci isimleri yazılmalıdır.

Ayrıca kitapçık içindeki tüm dosyalar sıkıştırılmış bir klasör içinde öğretim görevlisinin görevlendirdiği bir öğrenci tarafından toplanacaktır.

Ödev

 • Ödev Yok

12 Hafta - 5,6 Aralık 2016

UZEM Dersi

 • Öğrenci Sunumları

Uygulama Dersi

 • Örnek proje üzerinden kodlamaya devam edildi

Ödev

 • Ödev Yok

13 Hafta - 12,13 Aralık 2016

UZEM Dersi

 • Öğrenci Sunumları

Uygulama Dersi

 • Ders yapılmayacak, öğrenciler proje ile ilgili sorularını gelerek odamda sorabilirler.

Ödev

 • Ödev Yok

14 Hafta - 19,20 Aralık 2016

UZEM Dersi

 • Uzem Öğrenci Sunumları

Uygulama Dersi

 • Ders yapılacaktır ve projelerle ilgili sorulara cevap verilecektir.

Ödev

 • Ödev Yok

15 Hafta - 26,27 Aralık 2016

UZEM Dersi

 • Final Öğrenci Sunumları

Uygulama Dersi

 • Final Öğrenci Sunumları

Final sunumunda yapılması gerekenler (Güncellemeye devam ediyorum);

 • Final sunumunuz yaklaşık 7 veya 8 dakika sürecektir. Bu süreçte projenizi en iyi şekilde anlatmanız gerekmektedir. Final sunumu için herhangi bir sunum hazırlamanıza gerek yoktur. Tamamen İnternet üzerinde alan adı alınmış ve sunucuya atılmış çalışan sistem üzerinden uygulamalı şekilde Web projesi gösterilecektir.
 • Web projenizin değerlendirmeye alınabilmesi için alan adı alınmış ve sunucuda yayınlanmış olması gerekmektedir. Local’de çalışan sistemi sunmak için lütfen sunuma kalkmayınız.
 • Projenizin onayladığım şekilde hedefleri doğrultusunda hazırlanmış olması gerekmektedir.
 • Projenizle ilgili bir adet kitapçık hazırlanmış olması gerekmektedir.
 • Projenizle ilgili bir adet CD hazırlamış olmanız gerekmektedir.
 • Dönem içinde verilen ödevlerle ilgili bir adet kitapçık hazırlamış olmanız gerekmektedir.
 • Projenizle ilgili 2 adet A3 boyutunda afiş hazırlamış olmanız gerekmektedir.
 • 1 adet afişi Fakülte Sekreterine onaylatarak bölüm panolarına asmanız gerekmektedir.
 • Bölüm web sayfamızda (bote.aef.edu.tr ) öğrencilerimizin projeleri kısmı yer almaktadır. Bu kısımda haber görseli tarzında bir görsel (627 x 318 boyutlarında) ve projenizi açıklayan bir haber metnini word dosyası içinde hazırlanması gerekmektedir.
 • Web Projesinin sunumun yapılacağı gün, sunumdan önce hazırlanan afişin twitter hesabınız üzerinden (twitter hesabınız yoksa projenizle ilgili bir hesab açabilirsiniz) projenizin alan adını kullanarak, @melibol35 ve @marmarabote etiketlemelerini yaparak ve ayrıca facebook üzerinden etiketleme yapılarak paylaşımın yapılması gerekmektedir.

Final Sunumunda Teslimler

 • Final sunumunda 2 adet kitapçık teslim edilecektir.
 • Final sunumunda 1 adet CD teslim edilecektir.
 • Final sunumunda 1 adet A3 boyutunda afiş teslim edilecektir.

Final Sunumu Teslim Detayları

Kitapçık 1

 • Şimdiye kadar web sayfası üzerinde belirli haftalarda size verilmiş ödevleri içermesi gerekmektedir.
 • Kitapçık üzerinde bir kapak sayfası yer almalıdır. Kapak sayfasında “Web Tasarımı Haftalık Ödevler”, “Ad ve Soyad” ve “Dersin Hocası”yazmalıdır.
 • Kitapçık içindeki her ödev ara kapak sayfaları ile ayrılmış olmalıdır. Ara kapak sayfasında “Hafta 3 Ödevi”,”Tarih”, “Ödev Konuları” yer almalıdır.

Kitapçık 2

 • Şimdiye kadar yaptığınız dönem içindeki tüm çalışmaları içermesi gerekmektedir.
 • Kitapçık üzerinde bir kapak sayfası yer almalıdır. Kapak sayfasında “Projenizin Adı”,”Projenizin Alan Adı”, “Ekip Üyeleri”, “Dersin Hocası” ve “Teslim Tarihi” yer almalıdır.
 • Aşağıdaki bölümler ara kapak sayfaları ile kesinlikle ayrılmalıdır. Siyah Beyaz çıktı almanız yeterli, hiç bir kısmını renkli istemiyorum.
  • Proje Özgünlüğü (Ara Kapak)
  • Rakip Analizi (Ara Kapak)
  • Benchmark (Ara Kapak)
  • Kullanıcı Hikayeleri (Ara Kapak)
  • Gereksinim Listesi (Ara Kapak)
  • Ekran Tasarımları (Ara Kapak) (Balzamiq ile hazırlanmış olan ekran tasarımlarının pdf’e dönüştürüldükten sonra alınmış çıktısı)
  • Teknik Şartname (Ara Kapak)
  • Proje Kodları (Ara Kapak) (Word dosyası içine her sayfadaki kodlar bölüm bölüm atılmış olmalıdır. Örneğin default.aspx sayfasındaki kodlar, default.aspx.cs, sayfadetay.aspx kodlar şeklinde.)
  • Proje Veritabanı (Ara Kapak) (Proje veritabanı ekran görüntüleri ve scriptler)
  • Web Projesi Ekran Görüntüleri (Ara Kapak) (Web üzerinde çalışan projenizden örnek ekran görüntüleri alarak koymanız gerekmektedir, tüm ekranları koymanıza gerek yoktur.)
  • Afiş A4 boyutunda kitapçık içinde (Ara Kapak) (Kitapçık içine koyacağınız A3 boyutunda değil dikkatli olun)
  • Haber görseli ve Haber Metni (Ara Kapak)

Teslim CD

 • Proje Özgünlüğü
 • Rakip Analizi
 • Benchmark
 • Kullanıcı Hikayeleri
 • Gereksinim Listesi
 • Kavram Haritası (Hangi programda hazırladıysanız, kaynak dosya şeklinde)
 • Ekran Tasarımları (Balzamiq uzantılı)
 • Ekran Tasarımları (PDF halinde)
 • Teknik Şartname
 • Proje Kod Dosyası (Hangi programda hazırladıysanız kaynak dosyalarını teslim etmeniz gerekmektedir)
 • Word Dosyası olarak hazırladığınız kodlar
 • Proje Veritabanı Tablo Görüntüleri ve Scriptler (Word içine atılabilir)
 • Afiş (Hangi programda hazırladıysanız kaynak dosyası, eğer internet araçlarını kullandıysanız sadece son halini koyun)
 • Haber Görseli ve Haber Metni

Ödev

 • Ödev Yok

Ders Kapsamında Aşağıdaki Araçları Kullanabilirsiniz

 • Kullanıcı Hikayeleri (Microsoft Word İçindeki Renkli Kartlarla hazırlayabilirsiniz)
 • Ekran Tasarımıları (Balzamiq (Online Kullanmanız İçin Davetiye Gönderdim/Gönderiyorum))
 • Kavram Haritası (Mindjet Manager (https://www.mindjet.com/))

Web Tasarımı Notlarınız aşağıdaki gibidir. Eğer teslim ettiğiniz halde notlandırmaya dahil edilmeyen kısımlar varsa, mail yoluyla iletişime geçiniz. Farklı iletişim yollarını kullanmanız dikkate alınmayacaktır. Vize ve Final Kitapçığında kopyalama tespit ettiğim kitapçılarla ilgili notları vermeme rağmen, disipline sevk etme işlemi hakkında düşünüyorum.

Sinif_3_Notlar
Sinif_4_Notlar
Proje detaylari

E-Portfolyo Sistemine Yüklenen Final Dosyası Eksikler

Lütfen duyurular kısmında yer alan e-portfolyom.com sistemine yüklenen dosyalar içinde hangi dosyaların olması gerektiği kısmını dikkatlice okuduktan sonra eksiklerinizi tamamlayın. Sisteme dosyanızı yüklediyseniz, eksikleri tamamlayarak güncelleyin. 05.01.2017 Perşembe günü sistemden dosyaları indirerek okumaya başlayacağım.

Duyurular kısmında sisteme yüklenen dosyanın içinde neler olması gerektiği  “Proje Dosyası kısmına hazırladığınız CD içinde olan tüm dosyaları sıkıştırarak RAR veya ZIP formatında yüklemeniz gerekmektedir. (Maksimum 300 MB)” şeklinde açıklanmıştır.

İlk teslim Edilen Kitapçık Notları

İlk kitapçık tesliminden aldığınız notlar aşağıdaki gibidir. “0” alan arkadaşlar aşağıda açıklamayı bulabilirler. Neden “0” aldığını soran arkadaşlar, sizin projenizle ilgili olmayan bir kısım sizin projeniz içinde neden var, projeniz içinde bariz tekrarlar neden var? Bunu açıklamasını yapabilecekseniz notunuzu itiraz ediniz. Aşağıda fotoğraflarla ne demek istediğimi açıkladım. Bu noktalarla karşılaştıktan sonra final dosyalarını çok daha detaylı okuyacağım.

proje-notlari

“0” Alanlarla İlgili Açıklama

*Projesinin farklı kısımlarında aynı şeyi tekrar tekrar yazmak.

*Projelerinin ürün satışı ile ilgisi olmamasına rağmen teknik şartname içine güvenli ürün satışı gibi bir alan eklenmesi.

*Projenin haber ve etkinlikle ilgili herhangi bir kısmının olmamasına rağmen teknik şartname kısmına bunların eklenmesi.

*Teknik şartnamede bir yerden yararlanmış olabilirsiniz ama projenizle ilgili olmayan kısımları çıkarmanız veya projenize uyarlamanız gerekmektedir.

web_tasarimi_notlar_sinif_3
web_tasarimi_notlar_sinif_4