Programları Dersleri Hakkında

Arkadaşlar bu dönem uzaktan eğitimde aldığınız derslerinize yönelik görüşlerinizi bildirerek bize destek olabilirsiniz.  Formu doldurarak destek olmak için tıklayınız.

Duyuru Tarihi: 28.06.2020

Final Sürecinde Yapılması Gerekenler

Öncelikle sunum saatinizi belirlemeniz gerekmektedir. Sunum saatinizi belirlemek için tıklayınız. 

1- Uygulamanızın Google Play Adresini eklemek için tıklayınız. 

2-Projenizle ilgili bir adet word dosyası hazırlamanız gerekmektedir. Bu dosyanın içerizinde proje numaranız, projenizin adı, isimleriniz ve uygulamayı kullanmam için örnek kullanıcı adlarının ve şifrelerinin yer alması gerekmektedir. Farklı kullanıcı tipleri varsa, her bir kullanıcı tipi için ayrı ayrı ekleyiniz.

3-Ekran prototiplerinin son PDF halini, hazırladığınız word dosyasını ve android projenizi bir klasöre attıktan sonra sıkıştırılmış dosya haline getirmeniz gerekmektedir. Sıkıştırılmıs dosya proje numaranızı ve adlarınızı içersin.

4-Her gruptan bir kişinin sıkıstırılmış dosyayi 30 Haziran 2020 Salı saat 17:00’ye kadar UZEM sistemine yüklemesi gerekmektedir. Bir kişi yükledikten sonra diğer ekip üyelerinin yüklemesine gerek yoktur. İlgili saat ve tarihten sonra sistem dosya yüklemeye otamatik olarak kapatılacaktır.

5- Sunumunuz yapıldıktan sonra tüm mentorluk süreci hakkında formun detaylı şekilde doldurulması. Forma ulaşmak için tıklayınız.

6- botementorluk.com üzerinde mentroluk tecrübelerinizi aktarılması

Mentorluk Sürecinizdeki Tecrübelerin botementorluk.com Üzerinde Yayınlanması Hakkında

Mentorluk sürecindeki deneyimlerinizi ve kazanımlarınızı botementorluk.com üzerinde aşağıdaki noktalara dikkat ederek 03.07.2020 Cuma günü saat 17:00’ye kadar yayınlayabilirsiniz.

 1. Öncelikle ekip olarak süreç içinde yaşadıklarınızı içeren bir yazı hazırlamanız gerekmektedir. Ortak yazının sonunda herkes mobil uygulama geliştirme sürecinde mentorluk uygulamasının kendisine ne kazandırdğını altında ismini yazarak ifade etsin.
 2. Mentorunuzden de yazınızın sonuna eklemek için süreç hakkında görüşlerini isteyiniz ve yazının en altına mentornuzun görüşlerinide ekleyiniz.
 3. Yazı içerisinde proje sürecinde mentorunuzle birlikte farklı aşamalarda aldığınız ekran görüntüleri yer almalıdır.
 4. Mentorunuzle birlikte aldığınız bir adet ekran görüntüsünün öne çıkarılmış görsel olarak belirlenmelidir.
 5. Yazınızın en başında proje adınız, proje alan adınız, proje ekip üyeleri ve mentorunuzun adı yer almalıdır. Önceki örneklerden kontrol edebilirsiniz.
 6. Yazının bir paragrafında nasıl bir projeyi hayata geçirmeyi amaçladığınız yer almalıdır. Yazının geri kalanında mentorluk sürecinde neler yaptığınızı özetlemelisiniz.
 7. Ekipten bir üyenin yazar olarak kayıt olması gerekmektedir. Eğer ilk dönem yayınlayan kişi yayınlayacaksa tekrar formun doldurulmasına gerek yoktur. botementorluk.com üzerinde yazar olarak kayıt olmak için tıklayınız.

Duyuru Tarihi: 28.06.2020

Mobil Uygulama Geliştirme Dersi ile ilgili duyuruları buradan takip etmeniz gerekmektedir. Duyurular ile ilgili detaylı açıklama aşağıdaki şekildedir.

 • Duyuruları takip etmek öğrencinin sorumluluğundadır.
 • Duyurular renkli şekilde ise güncelliğini korumaktadır ve o duyuru ile ilgili işlem yapmanız gerektiği anlamına gelmektedir. Duyuru gri renkli şekilde ise o duyuru aktifliğini yitirmiştir. Yapmanız gereken bir işlemi duyuru gri hale geldikten sonra yaptığınızda herhangi bir geçerliliği yoktur.
 • Tüm duyuruları öğrencilerin dönem boyunca takip ettiği varsayılacaktır.
 • Ders sırasında yapılan duyurular dersi gelmeyen öğrenciler dahil tüm öğrencileri kapsamaktadır.
 • İletişim kısmında yer alan mail adresimi kullanarak iletişime geçebilirsiniz. Mail ile iletişime geçerken konu kısmına (BOTE3014 – Mobil Uygulama Geliştirme – Mail Konusu) yazmanız gerekmektedir.

Duyuru Tarihi: 16.02.2020

Mentor Eşleştirmeleri Hakkında

Tercih ettiğiniz mentorlere göre “Mentor Bilgileri” sekmesi altındaki “Mentor Eşleştirmeleri” başlığında hangi mentorle iletişime geçeceğiniz belirlenmiştir. İlgili kısımdaki açıklamayı okuyarak, mentorluk süreci başlamadan önce doldurmanız gereken formu doldurmayı unutmayın.

Duyuru Tarihi: 04.03.2020

UZEM Derslerine Katılım Hakkında

 • Pazartesi günü saat 11:00 ile 12:00 arasında dersimiz gerçekleştirilecektir.
 • Ders sorumluluğunu yerine getirmek için UZEM derslerini takip etmeniz ve ders sorumluluklarını yerine getirmeniz gerekmektedir.
 • YÖK 01. Nisan 2020 tarihinde aşağıdaki şekilde bir açıklama yapmıştır.

Yazıya göre, küresel salgın nedeniyle ikametgahlarına dönen bazı öğrenciler, bulundukları yerlerde internet erişimi, bilgisayar temini gibi olanakları sağlamakta zorlandıklarını belirterek YÖK’ten, uzaktan devam edemedikleri dersler nedeniyle mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. Yükseköğretim Kurulunun dünkü toplantısında, Kovid-19 küresel salgınının bahar dönemi eğitimi başladıktan sonra ortaya çıkması ve bazı öğrencilerin uzaktan öğretime devam etme imkanlarının olmadığı da göz önünde bulundurularak bazı yeni kararlar alındı. Buna göre, koronavirüs salgını nedeniyle önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim gören öğrenciler, talep etmeleri halinde 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı bahar döneminde kayıtlarını dondurabilecek. Kayıt dondurulan süre, azami süreden sayılmayacak.

Duyuru Tarihi: 04.03.2020

Mail Yoluyla İletişime Geçme Hakkında

 • İletişim kısmında yer alan mail adresimi kullanarak iletişime geçebilirsiniz. Mail ile iletişime geçerken konu kısmına (BOTE3014 – Mobil Uygulama Geliştirme – Mail Konusu) yazmanız gerekmektedir. Bu şekilde atılmayan mailler dikkate alınmayacaktır.

Duyuru Tarihi: 16.02.2020

Proje Fikirleriniz ve Mentorluk Süreci Hakkında

 • Proje fikirleriniz hakkında tüm proje ekiplerine mail attım, mail atmadığım ekiplerede proje fikirlerini inceleyerek en kısa sürede mail atacağım. Proje fikirlerini konuşmuş olsak bile sorduğum soruları cevaplarına göre proje fikirleriniz üzerinde yönlendirmede buluanacağım. Onun için proje fikirleriniz üzeridne konuşmuş olsak bile mailde yer alan soruları detaylı şekilde cevap vermeniz gerekmektedir. Cevap verirken “Toplu Yanıtla” seçeneğini seçmeyi unutmayın. Proje fikirkeriniz hakkında mailler üzerinden haberşeleşeceğimiz için, bana gelen mailede toplu yanıtla dediğimde ekipteki herkese ulaşmasını istiyorum.
 • Mentor seçimlerinizi “Mentor Bilgileri” sekmesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Duyuru Tarihi: 31.03.2020

UZEM Sürecinde Kariyer Gezileri

 • Kariyer gezilerini gerçekleştirmemiş olan gruplar  belirtikleri kişilerle uzaktan görüşme araçlarını kullanarak görüşmelerini gerçekleştireceklerdir. İletişime geçerken uzaktan görüşmek istediğinizi belirtiniz.
 • Yine grupta uzaktan görüşme gerçekleştireceğinizi belirterek, alt sınıflardan katılmak isteyen iki kişiyi uzaktan eğitim görüşme sürecine dahil edebilirsiniz.
 • Uzaktan görüşmenizi gerçekleştirirken, karşınızdaki kişiden izin alarak ekran görüntüsü alarak bunu whatsapp grubunda görüşmeyi gerçekleştirdiğinize dair paylaşabilir ve yazınızı yayınlarken bu görseli öne çıkarılmış görsel olarak koyabilirsiniz.
 • Kariyer gezilerini gerçekleştirmiş olan grupların normal sürec takip ederek kariyer gezilerini yayınlaması gerekmektedir. UZEM canlı derslerimizde sunumlarını gerçekleştireceklerdir.

Duyuru Tarihi: 22.03.2020

Ders Hakkında

 • 23.03.2020 tarihi itibarıyla Marmara Üniversitesinde uzaktan eğitime geçielcektir.
 • YÖK’ün eğitime ara vermesi dolayısyla 19 Mart 2020 tarihinde gerçekleştiremediğimiz ders için önceki haftalarda işlediğimiz konuların bir özetini içeren sunu dosyasını UZEM sisteminin aktif hale gelmesi sonrası ulaşabileceksiniz.
 • Uzaktan eğitime geçilmesi dolayısıyla 26 Mart 2020 tarihinde gerçekleştiremeyeceğimiz ders için son hafta yaptığımız uygulamaları video çekerek anlattığım dosyayı UZEM sisteminin aktif hale gelmesi sonrası ulaşabilirsiniz.
 • Uzaktan eğitime geçilmesi dolayısıyla ikinci bir karar alınana kadar 02. Nisan 2020 tarihinden itibaren derslerimizi UZEM üzerinden canlı olarak gerçekleştireceğiz. Bu süreçte normal derste olduğu gibi benimle eş zamanlı olarak uygulamaları gerçekleştireceksiniz. UZEM sürecinde sizde mikrofon ve kameralarınızı kullarak derse katılabileceksiniz. Herhangi bir sorunuz olduğunda yazarak veya sesli olarak sorabileceksiniz. Herhangi bir hata aldığınızda bilgisayarınıza bağlanarak hatanızı kontrol edebileceğim. Kariyer gezileri ve proje sunumlarınızıda UZEM üzerinden canlı olarak gerçekleştirebileceksiniz.

Duyuru Tarihi: 22.03.2020

Proje Fikirleriniz ve Mentorluk Süreci Hakkında

 • Proje fikirleriniz hakkında size mail ile dönüş yapacağım.
 • Mentor adaylarını liste şeklinde paylaşacağım. Birlikte çalışmak istediğiniz mentorlerden 3 kişi seçeceksiniz. Seçtiğiniz kişilere göre size en uygun mentorü atamaya çalışacağım. Bu süreçte mentorlerinize uzaktan destek araçlarıyla çalışmanız gerekecektir.
 • Mentorlerin listesini yayınladıktan sonra mail yoluyla sizi bilgilendireceğim.

Duyuru Tarihi: 22.03.2020

UZEM Ders Günü ve Saati

 • Derslerin UZEM üzerinde verilecek olması dolayısıyla ders günleri ve saatleri tekrar planlanmış.
 • Bu doğrultuda dersimizi 30.03.2020 Pazartesi günü saat 11:00 de işleyeceğiz.
 • Eğer ders saatiyle ilgili bir değişiklik olursa sizi bilgilendireceğim.
 • Uzaktan eğitim sistemiyle ilgili bilgi almak için https://online.marmara.edu.tr/ adresine ziyaret etmeniz gerekmektedir.
 • Uzaktan eğitim sistemine bağlanmak için https://ues.marmara.edu.tr/ adresini ziyaret etmeniz gerekmektedir.
 • Bu adresle birlikte bir eski normal UZEM derslerini takip ettiğiniz ve bu yeni adresle birlikte iki UZEM adresi oldu. Adresi doğru yazdığınızı emin olunuz.
 • Mobil Uygulama Geliştirme dersi bölümüzde UZEM üzerinden verilecek ilk ders olarak görülmektedir. Bir problem çıkmayacağını ümit ediyorum. Eğer problem yaşarsanız konu kısmına “BOTE3014 – UZEM – Problem Konusu” yazarak iletişime geçebilirsiniz. İlk ders olduğu için ders öncesinde ve ders sırasında maillerimi kontrol ederek size dönüş yapmaya çalışacağım.

Duyuru Tarihi: 29.03.2020

Ders Hakkında (05.03.2020)

 • Rahatsızlığımdan dolayı 05.03.2020 Perşembe günü dersi gerçekleştiremeyeceğiz.
 • Proje ekiblerinizi ve fikirlerinizi göndereceğiniz formu bu gece doldurmayı tamamlayalım. Yarın proje fikirlerinizi incelemeyi planlıyorum.
 • Üniversiteye gelemeyeceğim için kariyer gezisine bu hafta gidecek ekipler belgeyi imzalatmadan teslim edebilirler.

Duyuru Tarihi: 04.03.2020

Proje Ekipleri Hakkında

 • 05.03.2020 Perşembe günü gerçekleştireceğimiz ders öncesine kadar aşağıdaki sürecin tamamlanmış olması gerekmektedir.
 • Proje ekiplerinin 2 veya 3 kişi olması gerekmektedir.
 • Ekipten sadece 1 kişinin formu doldurması yeterlidir. Lütfen 1 kişi doldurduktan sonra diğer grup arkadaşları formu doldurmasın.
 • Formu doldururken yapmak istediğiniz 3 proje fikrini açıklamanız gerekmektedir.
 • Proje ekibi oluşturamıyorsanız “BOTE3014 – Mobil Uygulama Geliştirme – Mail Konusu” kodunu kullanarak tarafıma mail atınız.
 • Proje ekiplerini oluşturmak için tıklayınız.

Duyuru Tarihi: 03.03.2020

Kariyer Gezisi Grup Oluşturma Hakkında

Kariyer gezisi ekiplerini 25.02.2020 tarihi saat 24:00’e kadar bu formu doldurarak belirlemeniz ve 26.02.2020 tarihi saat 17:00’a kadar yanıma gelerek gitmek istediğiniz kişiyi belirlemek için onay almanız gerekmektedir. Ekiplerin 3 kişilik olması gerekmektedir. Ekipleri oluşturmak için aşağıdaki formu doldurmanız gerekmektedir. Ekipten sadece bir kişinin formu doldurması yeterlidir. Formu doldururken araştırmalarınız sonucunda ziyaret etmeyi planladığınız 3 kişinin LinkedIn adresini girmeniz gerekmektedir. Eğer ekip oluşturamıyorsanız duyurular kısmındaki iletişim kurallarına dikkat ederek, tarafımla iletişime geçiniz. Formu doldurmak için tıklayınız.

Duyuru Tarihi: 17.02.2020

Dersin Amacı

Bu ders sonunda öğrenci, mobil uygulama geliştirme süreçlerini kavrar ve bir mobil uygulama geliştirir, markette yayınlayabilir.

Dersin Genel İçeriği

  • Mobil Uygulama Geliştirme

Öğrenci Sorumlulukları

Derse Devam: Dönem boyunca derslerin %80’ine devam etmesi gerekmektedir. Devam zorunluğunu yerine getirmeyenler final sınavına alınmayacaktır.

Dönem İçi Çalışmalar: Bireysel veya gruplar halinde verilen ödevler, sunumlar, kısa projelerden oluşmaktadır.

Dönem Sonu Proje Çalışması: Öğrencilerin 3 kişilik gruplar halinde hayata geçirecekleri özgün bir mobil projesinden oluşmaktadır.

Ders Politikası

 • Her öğrenci kendi grubunda derse girmek zorundadır.
 • Web sitesinde yer alan sorulara cevap verilmeyecektir.
 • Web sitesinde yapılan bilgilendirmeleri tüm öğrencilerin takip etmesi gerekmektedir.Duyuruları takip etmek öğrencinin sorumluluğundadır.
 • Ders sırasında yapılan duyurular dersi gelmeyen öğrenciler dahil tüm öğrencileri kapsamaktadır.
 • Sunumlarınız ve dönem içi çalışmalarınız zamanında yapılmak zorundadır. (Geç teslim edilen ödevlerden/projelerden sadece bir günlük gecikme kabul edilecek ve %50 üzerinden değerlendirilecektir.)
 • Ders ile ilgili sorularınız için öncelikli olarak lütfen mail yoluyla iletişime geçiniz.

1. Hafta - 20 Şubat 2020

 • Ders Tanıtımı
 • Dersin Amacı
 • İçerik
 • Öğrenci Sorumlulukları
 • Ders Politikası
 • Mobil Uygulama Projesi
 • Ders Kapsamında Kullanılacak Araçlar
 • Değerlendirme Yöntemleri
 • Mobil Uygulama Geliştirmeye Giriş
 • Mobil Uygulama Ekran Tasarımı Süreçleri
 • Android Studio Genel Tanıtım

2. Hafta - 27 Şubat 2020

 • İlk proje oluşturmak için gerekli adımlar
 • Uygulamayı çalıştırmak için emülatör
 • Rakip Analizi
 • Gereksinim Listesi
 • Kullanıcı Hikayesi
 • Kavram Haritası (Uygulama Haritası)
 • Ekran Tasarımları

3. Hafta - 5 Mart 2020

 • Mobil Uygulama Proje Fikirleri

4. Hafta - 12 Mart 2020

 • Kullanıcı Arayüzleri

5. Hafta - 19 Mart 2020 (YÖK tarafından Eğitime Ara Verildi - PDF Yüklendi)

 • Bu hafta YÖK tarafından eğitime ara verildiği için dersler işlenememiş. Dersi talafi etmek izin UZEM sistemine PDF dosyası yüklenmiştir.
 • Temel Android Uygulama Elemanları
 • Activity
 • Intent
 • Servisler
 • Broadcast Receivers
 • Content Providers
 • Application Context
 • Manifest Dosyası
 • Manifest Dosyası İzinler
 • Aktivitiler ve Uygulama Hayat Döngüleri
 • Activity Manager
 • Activity Launched
 • Activity Running
 • Paused State
 • Stopped State
 • Uygulama Öncelikleri

6. Hafta - 26 Mart 2020 (UZEM Eğitimine geçildi - Video Yüklendi)

 • Bu hafta Marmara Universitesi tarafından UZEM eğitimine geçilmiştir. Bu hafta için ders video halinde çekilerek, UZEM sistemine yüklenmiştir.
 • Reseources (Kaynaklar)
 • Kullanıcı Arayüzleri
 • Ekran Tasarımları
 • Programlama Tarafı ( View, FindViewById,setContentView)

7. Hafta - 30 Mart 2020 (UZEM Üzerinden Canlı Ders)

Bu hafta Marmara Üniversitesi tarafından UZEM eğitimine geçilmiştir. Bu hafta için UZEM üzerinden canlı olarak ders işlenmiştir.

 • Layout ve Layout Özellikleri
 • layout_height ve layout_width
 • fill_parent, match_parent ve wrap_content
 • Layout_Weight
 • Layout_Gravity
 • Gravity
 • Linear Layout
 • Table Layout

Ödev

8. Hafta - 06 Nisan 2020 (UZEM Üzerinden Canlı Ders)

Bu hafta için UZEM üzerinden canlı olarak ders işlenmiştir.

 • Ekranlar Arası Geçiş
 • Intent Kavramı
 • Fragment Kullanımı (Ödev olarak)

Ödev

 • Mentorunuzle görüşme sürecini başlamadan önce mentorluk süreci öncesi görüş formunu doldurmanız gerekmektedir. Formu 06 Nisan 2020 Saat 24:00’a kadar doldurmanız gerekmektedir.  Formu doldurmak için tıklayınız.
 • Mentoruzle iletişime geçme durumunuzu 07.04.2020 Salı gün saat 24:00’a kadar tarafıma bildiriniz.
 • Mentorunuzle uzaktan görüşme araçlarıyla canlı görüşme gerçekleştirilerek, proje fikirinin son şekline verilmesi gerekmektedir. Mentorünzüden projeniz için hangi teknolojileri öğrenmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bu sürecin 06.04.2020 ile 12.04.2020 tarihleri arasında tamamlanması gerekmektedir.
 • Proje sürecinizdeki ilerlemenizi takip edebilmem için mentorunuzle her görüşmenizden sonra en geç bir gün içinde görüşme süreci formunu doldurmanız gerekmektedir. Formu “Mentor Bilgileri” sayfası altından ulaşabilirsiniz.
 • Proje fikrinizi mentorunuzlede görüştükten sonra ekran prototiplerini balzamiq gibi araçları kullanarak hazırlamanız gerekmektedir. Montorunuzle fikrinizi görüşmeden ekran prototip tasarımına başlamayın. Proje fikrinizi mentorunuzle kesinleştirdikten sonra hemen ekran prototiplerini hazırlamaya başlayabilirsiniz. Ekran prototiplerini mentorunuzle ikinci görüşme öncesinde hazır olması ve ikinci görüşmeden iki gün önce tarafıma PDF formatında atarak fikir almanız gerekmektedir. Ekran prototiplerini Balzamiq ile hazırlayabilirsiniz.
 • Fragmentler konusunun araştırılması yapılması. Fragmentler konusunda araştırma yapabileceğiniz örnek kaynağa ulaşmak için tıklayınız.
 • Fragmentler konusunda önceki senelerde dersi alan sabah ve öğlen gruplarından arkadaşlarınızın fragmentler konusuyla ilgili örnek uygulamalar yaptığı aşağıdaki videolardan tercih ettiğinizi izleyerek örnek uygulama yapabilirsiniz.

9. Hafta - 13 Nisan 2020 (UZEM Üzerinden Canlı Ders)

Bu hafta için UZEM üzerinden canlı olarak ders işlenmiştir.

 • ListView Kullanımı
 • Context Menu Uygulaması
 • Konum Servisi Kullanımı (Ödev olarak)

Ödev

 • Ekran prototiplerinin 2. görüşme öncesi tamamlanması ve tarafıma gönderilmesi gerekmektedir. Eğer mentorunuzle bu noktada farklı bir karar aldıysanız tarafıma bildiriniz.
 • Konum servisleri hakkında araştırma yapılması. Konum servisleri hakkında araştırma yapabileceğiniz örnek kaynağa ulaşmak için tıklayınız. 
 •  Önceki senelerde dersi alan sabah ve öğlen gruplarından arkadaşlarınızın konum servisleri konusuyla ilgili örnek uygulamalar yaptığı aşağıdaki videolardan tercih ettiğinizi izleyerek örnek uygulama yapabilirsiniz.

10. Hafta - 20 Nisan 2020 (UZEM Üzerinden Canlı Ders)

Bu hafta için UZEM üzerinden canlı olarak ders işlenmiştir.

 • Option Menu Kullanımı
 • Adapters (Adaptörler)
 • Spinner Kullanımı
 • RecyclerView, Cardview, Searchview(Araştırma ve Uygulama Videosu olarak)

Ödev

11. Hafta - 27 Nisan 2020 (UZEM Üzerinden Canlı Ders)

Bu hafta için UZEM üzerinden canlı olarak ders işlenmiştir.

 • Alert Dialog
 • Veritabanı İşlemleri (Araştırma ve Uygulama Videosu olarak)

Ödev

12. Hafta - 04 Mayıs 2020 (UZEM Üzerinden Canlı Ders)

Bu hafta için UZEM üzerinden canlı olarak ders işlenmiştir.

 • Custom Dialog
 • Kamera ve Video İşlemleri (Araştırma ve Uygulama Videosu olarak)
 • Sensor İşlemleri (Araştırma ve Uygulama Videosu oloarak)

Ödev

13. Hafta - 11 Mayıs 2020 (UZEM Üzerinden Canlı Ders)

Bu hafta için UZEM üzerinden canlı olarak ders işlenmiştir.

 • Kariyer Gezileri Sunumları
 • Preferences Kullanımı
 • Ses İşlemleri

Ödev

14. Hafta - 18 Mayıs 2020 (UZEM Üzerinden Canlı Ders)

Bu hafta için UZEM üzerinden canlı olarak ders işlenmiştir.

 • Kariyer Gezileri Sunumları
 • Firbase Proje Oluşturma

Ödev

Kariyer Gezisi Grupları Bilgileri

Kariyer Gezisi Hakkında

Kariyer gezisi değerlendirme sürecinde tüm dönemi yaklaşık %20 oranında etkileyecek bir çalışma olarak baz alınacaktır. Kariyer gezisine gitmek isteyen kişilerin ekip oluşturması gerekmektedir.

Gezi Süreci İle Grup Oluşturma İşlemleri ve Onay Alma

 • Gezi için 3 kişilik ekipler halinde plan yapabilirsiniz.
 • Geziye gideceğiniz firmada BÖTE Mezunu bir kişi çalışmalıdır.
 • Geziye gideceğiniz firma yazılım, sistem veya eğitim teknolojileri alanlarında çalışan bir firma olabilir.
 • Geziye gitmek istediğiniz firma hakkında araştırma yapmanız gerekmektedir
 • Geziye gitmeyi planladığınız ekip bilgilerini içeren aşağıdaki yer alan formu doldurunuz.
 • Gezi planı için ilgili kişiyle iletişime geçmeden mutlaka tarafıma gelerek onay alınız. Onay almadan iletişime geçtiğinizde problemler yaşanmaktadır.
 • Onay aldıktan sonra ilgili kişiyle iletişime geçerek gezinizi planlayın. İlgili kişi dönüş yapmazsa, iletişime geçmek için yeni kişi bularak tarafımdan onay alınız.
 • Gezinize 1. , 2. ve 4. sınıflardan 2 arkadaşınızı götürmeniz gerekmektedir.
 • Kariyer gezisi yapmak istiyor ama ekip oluşturamıyorsanız, mail ile “BOTE3014 – Mobil Uygulama Geliştirme – Mail Konusu” iletişime geçiniz.
 • Kariyer Gezisi için grup oluşturmak için tıklayınız.

Tarafımdan Gezi Onayı Alındıktan Sonra ve Geziye Gitmeden Önce Yapılacaklar

 • Geziye gideceğiniz şirketteki BÖTE Mezunu kişi ile iletişime geçilerek uygun gün ve saat için 5 kişilik randevu alınması gerekmektedir.
 • Randevu alındıktan  BÖTE Kariyer Whatsapp Grubunda aşağıdaki şekilde bir mesajın yazılması gerekmektedir.  Sınıftan belirleyeceğimiz bir kişi sizinle whatsapp grubu adresini paylaşacak. Eğer Whatsapp grubunda yok iseniz “BOTE3014 – Mobil Uygulama Geliştirme – Mail Konusu” iletişime geçiniz.
 • Merhaba Arkadaşlar, 28.10.2019 Pazartesi günü saat 14:00’da Marmara Üniversitesi BÖTE Mezunu Koç Sistem şirketinde Yazılım Uzmanı olarak çalışan Hilal Şener’in şirketine gezi düzenlenecektir. Bu gezi için uygun olan 2 arkadaş bize katılabilir. Şirketin konumu Üsküdar’da yer almaktadır. Gezi için 12’de okuldan hareket edilecektir ” şeklinde whatsapp grubuna mesaj yazılması gerekmektedir.
 • Alt veya üst sınıflardan Whatsapp grubunda cevap yazan öğrencilerden ilk cevap yazan 2 öğrenci geziye katılacaktır. Bir önceki gezilere katılmış öğrenci olması durumunda öncelik cevap yazan bir sonraki öğrenciye geçebilecektir.
 • Geziye gitmeden önce gideceğiniz kişinin isim soyismini ekteki teşekkür belgesine yazarak, kuşe kağıda çıktı alarak tarafıma imzalatmanız gerekmektedir. Bu işlemi geziye gitmeden en az iki gün önce tammalamayınız. Belgeyi imzalatmadığınız takdirde bu bölümden puan alamayacaksınız. İmzalatmanız gereken teşekkür belgesini indirmek için tıklayınız.
 • Geziye gitmeden önce ekteki belgenin çıktısını almanız gerekmektedir. Belgeyi LAB’C’de Adobe ürünlerini kullanarak düzenleyebilirsiniz. Bu belge gezi sırasında geziye gittiğiniz BÖTE Mezununa imzalatılacaktır. Belgeyi indirmek için tıklayınız.
 • Merak ettiğiniz noktaları sormak için geziden önce soru hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde gezi sırasında merak ettiğiniz noktalara sorabilirsiniz.

Kariyer Gezisi Sırasında Yapılacaklar

 • Gezi sırasında merak ettiğiniz noktaları gittiğiniz BÖTE Mezunu kişiye sorabilirsiniz.
 • Gezi sırasında BÖTE Mezunun izin vermesi durumunda şirketi gezerken fotoğraflar çekebilirsiniz.
 • Gezi sırasında notlar almanız gerekmektedir.
 • Geziye katılan herkes ve BÖTE Mezunu bir arada olacak şekilde fotoğraf çekilmesi gerekmektedir.

Kariyer Gezisinden Sonra Yapılacaklar

 • Hemen gezi sonrası hep birlikte çekilen fotoğrafın whatsapp grubunda aşağıdaki şekilde bir notla paylaşılması gerekmektedir.
 • Merhaba Arkadaşlar, Bugün Koç Sistem firmasında Yazılım Geliştirme Uzmanı Hilal Hanım’ı ziyaretimizden bir kare ” şeklinde bir notla paylaşmanız gerekmektedir.
 • Ekteki klasörün içinde gittiğiniz şirketin ismi ve gittiğiniz kişinin ismi olacak şekilde bir klasör oluşturarak gezi sırasında çektiğiniz fotoğrafları hemen atmanız gerekmektedir. Örneğin “ENocta – Öner Bilgin“. Klasöre ulaşmak için tıklayınız.
 • Gezi ile ilgili tecrübelerinizi bir hafta içinde yazıya (ekip olarak) geçirmeniz ve oluşturduğunuz yazıyı fotoğraflara yüklediğiniz klasörün içine atmanız gerekmektedir. Klasöre ulaşmak için tıklayınız.
 • Oluşturduğunuz yazıyı gittiğiniz BÖTE Mezuna göndererek,  eğer yazı üzerinde düzeltilmesini istediği noktalar varsa düzeltmesini ve geriye göndermesini isteyiniz.
 • Yazının onaylanan son halini ekip üyelerinden birisinin botekariyer.com üzerinde, gezi sırasında çekilen fotoğrafları kullanarak yayınlaması gerekmektedir.
 • botekariyer.com üzerine yazar olarak kayıt olacak ekip üyesinin ekteki formu doldurması gerekmektedir. Forma ulaşmak için tıklayınız.

Gezi Yazısı Yayınlarken Dikkat Edilecek Hususlar

 • botekariyer.com yazar olmak için tıklayınız. Formu doldurduktan sonra size gerekli bilgiler gönderilecektir.
 • Gezi yazısı ziyaret edilen kişiden onay alındıktan sonra yayınlanmalıdır.
 • Gezi yazısı yayınlanırken, öğrenciler ve mezunun bir arada olduğu bir fotoğraf öne çıkarılmış görsel olarak eklenmelidir.
 • Yazı yayınlanırken, yazının içerisinde gezi sırasında çekilmiş farklı görseller kullanılmalıdır
 • Yazılar html özelliği kullanılarak her iki yana yaslanmalıdır. <p style=”text-align: justify;”>
 • Yazı başlığı olarak; “Şirket İsmi – Ziyaret edilen kişi ismi (Çalıştığı Pozisyon) – Mezun olduğu üniversite” yazılmalıdır. Aşağıdaki örnekte görebilirsiniz.
 • Unisbul.com ve bakiciburada.com – Cemil EROL (Kurucu Ortak) – Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Mezunu
 • Gezi yazısının en üstünde, “Ziyaret Edilen BÖTE Mezunu İle İlgili Bilgiler” şeklinde belirtilerek, geziye katılan öğrencilerin isimleri yer almalıdır. Aşağıda örneği görebilirsiniz. <hr /> etiketi ile alt ve üstüne çizgi koyabilirsiniz.

Ziyaret Edilen Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) Bölümü Mezunu İle İlgili Bilgileri
Adı Soyadı: Kişi Adı ve Soyadı
Mezun Olduğu Üniversite: Marmara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi
Mesleği: Kurucu Ortak
Çalıştığı Şirket: Çalıştığı şirket yazılacak
Geziye Katılanlar: Aişe Ermiş, Aylin Özcan, Büşra Dinçel, Eda Dinçer, Ömer Faruk Aydın

Duyuru Tarihi: 21.10.2019

Mentörlük Sürecinde Görüşmeden Sonra Doldurulması Gereken Form

Mentörlük sürecinde mentörünüzle her görüşmeniz sonucunda görüşlerinizi aşağıdaki formu doldurarak belirtebilirsiniz.

 • Mentörlük süreci sırasında her görüşmede bir ekran görüntüsü alınız.
 • Formu proje grubundaki her bir öğrencinin ayrı ayrı doldurması gerekmektedir.
 • Görüşmeyle ilgili formda yer alan ekran görüntüsünü proje ekibinden bir üyenin yüklemesi yeterlidir.
 • Görüşme gerçekleştirdikten en geç bir gün sonra hemen formu doldurunuz. Proje sürecinizi bu form üzerinden takip edeceğim.
 • Formu doldurmak için tıklayınız.

Mentorluk Eşleştirmeleri

Mobil Uygulama Geliştirme sürecinde sizlere destek olacak mentorler aşağıda yer almaktadır. Mentorler iletişime geçmeye hemen başlayabilirsiniz. Pazartesi günü derste mentorlerle görüşme sürecinde neler yapmanız gerektiğini anlatacağım. Pazartesi sonrası için görüşmelerinizi planlamaya başlayabilirsiniz. İlk görüşmenizde birbirinizle tanışabilir, proje fikriniz üzerinde tartışma gerçekleştirebilirsiniz ve mentorünzüden projeniz için hangi teknolojileri öğrenmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Projelerinizde mentorunuzle tartışarak java veya kotlin dilini kullanabilirsiniz.

Mentorunuzle görüşme sürecini başlamadan önce mentorluk süreci öncesi görüş formunu doldurmanız gerekmektedir. Formu doldurmak için tıklayınız.

mentorler_v2_20200305

Mentor Adayları

Mobil Uygulama Geliştirme sürecinde sizlere destek olacak mentor adayları aşağıda yer almaktadır. Birlikte çalışmak istediğiniz mentor tercihlerinde bulunmak için tıklayınız.

mentoradaylari_mobil_v1

Devam durumunuz BYS sistemi üzerine işlenmiştir.

Duyuru Tarihi:25.05.2020

Mobil Uygulama Geliştirme dersi değerlendirme oranları aşağıda yer almaktadır. Dersinin değerlendirilmesi sürecinde aşağıda açıklandığı şekilde gerçekleştirilecektir.

Vize Ödevi (Kariyer Görüşmesi Raporu) (%20)
Uygulama Versiyon 1 (%30)
Uygulama Versiyon 2 (%50)

Vize Süreci

Vize yerinde dönem başında planladığım ve %20 etkili olacağını belirtiğim kariyer görüşme çalışması geçecektir. Bu ödeviniz için aşağıdaki süreci takip etmeniz gerekmektedir.

 1. Dersin web sayfasında yer alan adımların takip edilerek kariyer görüşmesinin yayınlanması
 2. Yayınladıktan sonra kariyer görüşmenizi tarayıcıda açarak PDF halinde kaydetilmesi
 3. Kaydettiğiniz PDF dosyasını her gruptan bir kişinin 06 Haziran 2020 Cumartesi saat 17:00’ye kadar UZEM sistemine yüklemesi gerekmektedir. Bir kişi yükledikten sonra diğer ekip üyelerinin yüklemesine gerek yoktur. İlgili saat ve tarihten sonra sistem dosya yüklemeye otamatik olarak kapatılacaktır.
 4. Kariyer görüşme formunu 06 Haziran 2020 Cumartesi saat 17:00’ye kadar gruptan herkesin ayrı ayrı doldurması gerekmektedir. Bu forma göre bireysel notlarınınz oluşacaktır. Doldurmak için tıklayınız.
 5. Kariyer görümesi sunumunu gerçekleştirmeyen ekipler 01. Haziran 2020 Pazartesi günü saat 11’de başlayacak derste sunumlarını gerçekleştirecektir. Bu sunuma tüm sınıfın katlması gerekmektedir. Bu dersi dönem içinde rahatsızlığım dolayısıyla bir hafta gerçekleştiremediğimiz ders yerine planladım.

Final Süreci

Final yerine üzerinde çalışmakta olduğunuz projeniz geçeçektir ve tüm dönemde %80 etkili olacaktır. Final projesinin değerlendirilmesine aşağıdaki şekilde gerçekleştirilecektir. Bu dönem sınav yapmayacağımız için proje değerlendirmesi sonucunda dersin kazanımlarını kazanmadığınız ortaya çıkarsa dersten başarısız sayılacaksınız.

Uygulama Versiyon 1:  Ekran prototipleri, süreç takibiyle haftalık yapılan işlemler ve uygulamanın yayınlanan birinci versiyonunu temsil etmektedir. Tüm dönemde %30 etkilidir. Özellikle süreç takibinde uygulamanın haftalık hangi kısımlarını yaptığınızı kontrol ediyorum. Bir anda uygulamayı hazırlayıp sunmanız süreç içinde yapıp yapmadığınız konusunda güvenirlik problemleri oluşturduğundan değerlendirme süreçlerine olumsuz yansımaktadır. 07 Haziran 2020 Pazar günü saat 24:00’a kadar uygulamanın birinci versiyonunun mutlaka yayınlanmış olması gerekmektedir. Proje sunumları 08 Haziran 2020 Pazartesi günü her ekibin proje sunum saati farklı olacak şekilde belirlenecek ve her ekip ayrı olacak şekilde uzaktan görüşme araçlarıyla 25 dakikalılık sürede gerçekleştirilecektir. Proje sununuzda projeyle ilgili tarafınıza sorular yönetilecektir.

Uygulama Versiyon 2:   Süreç takibiyle haftalık yapılan işlemler ve uygulamanın yayınlanan ikinci versiyonunu temsil etmektedir. Tüm dönemde %50 etkilidir. Uygulamanın ikinci sunumunu yapabilmeniz için uygulamanın birinci versiyonunu yayınlamış ve sunmuş olmanız gerekmektedir. Özellikle süreç takibinde uygulamanın haftalık hangi kısımlarını yaptığınızı kontrol ediyorum. Bir anda uygulamayı hazırlayıp sunmanız süreç içinde yapıp yapmadığınız konusunda güvenirlik problemleri oluşturduğundan değerlendirme süreçlerine olumsuz yansımaktadır. 28 Haziran 2020 Pazar günü saat 24:00’a kadar uygulamanın ikinci versiyonunun mutlaka yayınlanmış olması gerekmektedir. Proje sunumları 29 Haziran 2020 Pazartesi günü her ekibin proje sunum saati farklı olacak şekilde belirlenecek ve her ekip ayrı olacak şekilde uzaktan görüşme araçlarıyla 25 dakikalılık sürede gerçekleştirilecektir. Proje sununuzda projeyle ilgili tarafınıza sorular yönetilecektir.

Final Proje Notu: Uygulama Versiyon 1 ve Uygulama Versiyon 2 süreçlerinde alınan notları temsil etmektedir. Tüm dönemde uygulama versiyon 1 ve uygulama versiyon 2 sonucunda alınan notlara göre belirlenmektedir.

Önemli Notlar

Not1: Sunum tarihleriniz bir hafta ileri taşınmıştır. Bu ekstra zamanı proje ekipleri iyi değerlendirerek projelerini iyileştirsin, eksikleri olanlar eksiklerini tamamlasınlar.

Not2: Uygulamalarınızı yayınlamak için sınıf olarak ortak bir hesap alabilirsiniz. Ayrıca geçen sene mezun olan arkadaşlarınız ortak bir hesap alarak uygulamayı yayınladılarlar. Eğer onlarla iletişiminiz varsa hesap bilgilerini isteyerek uygulamalarınızı yayınlayabilirsiniz. Ya da sınıftan bir arakdaşınızın hesabı varsa arkadaşınızın hesabı üzerinden yayınlayabilirsiniz. Hesaplar üzerinden farklı mail adreslerinin uygulama yayınlaması için yetki verilebilmektedir.

Not3: Uygulamanın birinci verisyonunda bir ilerleme kaydetmediyseniz ilk versiyonundan düşük not alırsınız. İlk versiyonunda düşük bir not almanız dersi yüksek bir notla geçme ihtimalinizi ortadan kaldırır. Ayrıca ilk versiyonunda düşün not aldığınızda uygulamanın ikinci versiyonunda ciddi bir ilerleme kaydetmezseniz dersi geçmeniz zorlaşır. Bu noktada sunumları bir hafta sonrayı ertelememiz size yeterince süre kalmasını sağlamıştır.

Not4: Eğer proje sürecinde geri kalmış ve ilerleme kaydedememişseniz aşağıda yer alan dönem içinde yapılan örnekleri yapıp yapmadığınızı değerlendirmek için proje sunumunuz sırasında size dönem içindeki herhangi bir konuyla ilgili soru sorularak cevap istenecektir.  Bu süreçte ekranınızı benimle paylaşmanız istenerekte ekip üyelerinden farklı örnekler yapması istenecektir. Bu durum uygulamanın birinci verisyonu ve ikinci versiyonu sunumları sırasında geçerli olacaktır. Gerekirse bu durumda 25 dakikadan daha uzun süre verilecektir. Bu durum sunumların planlanan saatten kaymasına sebep olabilir.

Not5: Uygulamanın birinci verisyonuna kadar mentor bağımsız düşündüğümüzde haftalık olarak derslerde yaptığımız uygulamalar ve video olarak sizinle paylaştığım uygulamaları yaptıysanız ilerleme kaydetmiş olmanız ve uygulamanın birinci versiyonunu yayınlamış olmanız beklenmektedir. Haftalık olarak canlı olarak yaptığımız uygulamaları ve video olarak paylaştığım çalışmaları gerçekleştirmediyseniz, sizi hem uygulamaları yapmak, hem de projeyi aktarmak için zorlu bir süreçle karşılaşabilirsiniz. Bu noktada zamanında ilgili çalışmaları yapmadığınız için sorumluluk size aittir.

Aşağıdaki canlı derslerde yaptığımız örnekler ve sizinle paylaştığım konu uygulama örnekleri bir projenin ilk aşamasını ortaya çıkarmak için gayet yeterlidir. Sadece aşağıdaki noktaları yaparak bile projenin ilk versiyonunu rahatlıkla ortaya çıkarabilirsiniz. Bu noktada herhangi bir şekide dönem içinde zamanında yapmadığınız uygulamaların ve örneklerden kaynaklı ilerlemeyişiniz için bahaneler kabul edilmeyecektir.

 • Tasarımsal olarak ekranın hazırlanması
 • Ekranlar arası geçiş işlemleri
 • Fragmentler
 • Listview Kullanımı
 • Context Menu Kullanımı
 • Konum Servisi Kullanımı
 • Option Menu Kullanımı
 • Adaptörler
 • Spinner Kullanımı
 • RecyclerView, Cardview, Searchview Kullanımı
 • Alert Dialog
 • Veritabanı İşlemleri
 • Custom Dialog
 • Kamera ve Video İşlemleri
 • Sensor İşlemleri
 • Preferences Kullanımı
 • Ses İşlemleri
 • Firbase Kullanımı

Önemli Tarihler

Kariyer Görüşme Sunumları : 01 Haziran 2020, Pazartesi – Saat:11:00

Vize Ödevinin Sisteme Yüklenmesi İçin Son Tarih : 06 Haziran 2020, Cumartesi – Saat: 17:00

Uygulamanın Birinci Versiyonun Yayınlanması İçin Son Tarih : 07 Haziran 2020, Pazar – Saat: 24:00

Uygulamanın Birinci Versiyonunun Sunumları Başlangıcı : 08 Haziran 2020, Pazartesi – Saat:10:00

Uygulamanın Birinci Versiyonunun Sunumları Bitişi : 08 Haziran 2020, Pazartesi – Saat:17:00

Uygulamanın İkinci Versiyonun Yayınlanması İçin Son Tarih : 28 Haziran 2020, Pazar – Saat: 24:00

Uygulamanın İkinci Versiyonunun Sunumları Başlangıcı : 29 Haziran 2020, Pazartesi – Saat:10:00

Uygulamanın İkinci Versiyonunun Sunumları Bitişi : 29 Haziran 2020, Pazartesi – Saat:17:00

Süreç Takibi

Mobil Uygulama Geliştirme dersinde süreç içinde yapmanız gerekenleri aşağıdaki şekilde bir tabloyla takip edilmektedir. Size verilen yeni görevlerde tabloya işlenemektedir.

-2: Bir görevin yapılmadığını göstermektedir.

-1: Bir görevin gecikmeli olarak yapıldığını göstermektedir.

mobil_surec_takibi_v9