Harf Notları Hakkında

Harf notlarınız değerlendirme sekmesi altında açıklanmıştır.

Ders değerlendirme anketini dolduran arkadaşlara bu dönem kullandığımız yöntem hakkındaki geri bildirimleri için teşekkür ederim. İyi tatiller dilerim.

Duyuru Tarihi: 20.06.2019

Final Sürecinde Yapılması Gerekenler

1- Ekran tasarimlarının son PDF halini, android projenizi bir klasöre attıktan sonra sıkıştırılmış dosya haline getirmeniz gerekmektedir. Sıkıstıırlmış dosya proje numaranızı ve adlarınızı içersin.

2-Her gruptan bir kişinin sıkıstırılmış dosyayi 30 Haziran 2020 Salı saat 17:00’ye kadar UZEM sistemine yüklemesi gerekmektedir. Bir kişi yükledikten sonra diğer ekip üyelerinin yüklemesine gerek yoktur. İlgili saat ve tarihten sonra sistem dosya yüklemeye otamatik olarak kapatılacaktır.

3- Sunum yapan arkadaşlar formu konuştuğumuz şekilde detaylı olarak doldurarak tüm mentorluk süreci hakkında fikirlerini ifade etmesi. Forma ulaşmak için tıklayınız.

4- botementorluk.com üzerinde mentroluk tecrübelerinizi aktarılması

Mentorluk Sürecinizdeki Tecrübelerin botementorluk.com Üzerinde Yayınlanması Hakkında

Sunum yapan arkadaşlar konuştuğumuz şekilde mentorluk sürecindeki deneyimlerinizi ve kazanımlarınızı botementorluk.com üzerinde aşağıdaki noktalara dikkat ederek 01.07.2020 Çarşamba günü saat 24:00’ye kadar yayınlayabilir.

 1. Öncelikle ekip olarak süreç içinde yaşadıklarınızı içeren bir yazı hazırlamanız gerekmektedir. Ortak yazının sonunda herkes mebil uygulama geliştirme sürecinde mentorluk uygulamasının kendisine ne kazandırdğını altında ismini yazarak ifade etsin.
 2. Mentorunuzden de yazınızın sonuna eklemek için süreç hakkında görüşlerini isteyiniz ve yazının en altına mentornuzun görüşlerinide ekleyiniz.
 3. Yazı içerisinde proje sürecinde mentorunuzle birlikte farklı aşamalarda çektiğiniz fotoğraflar ve proje sunum fotoğrafınız yer almalıdır.
 4. Mentorunuzle birlikte çektiğiniz bir adet fotoğraf öne çıkarılmış görsel olarak belirlenmelidir.
 5. Yazınızın en başında proje adınız, proje alan adınız, proje ekip üyeleri ve mentorunuzun adı yer almalıdır. (botekariyer.com’daki gezi bilgileri gibi düşünebilirsiniz.)
 6. Yazının bir paragrafında nasıl bir projeyi hayata geçirmeyi amaçladığınız yer almalıdır. Yazının geri kalanında mentorluk sürecinde neler yaptığınızı özetlemelisiniz.
 7. Ekipten bir üyenin yazar olarak kayıt olması gerekmektedir. botementorluk.com üzerinde yazar olarak kayıt olmak için tıklayınız.

Duyuru Tarihi: 28.06.2020

Ders Değerlendirme Anketi

Arkadaşlar bu dönem dersi işlemem şeklimizi değerlendirmek için aşağıdaki şekilde bir görüş formu hazırladım. Görüş formunu doldururken gerçek düşüncelerinizi yansıtmanız son derece önemlidir. Bunun için formu doldururken olumlu ve olumsuz tüm düşüncelerinizi ifade ediniz. Forma ulaşmak için tıklayınız.

Duyuru Tarihi: 12.06.2019

Vize, Ödev ve Final Notları Hakkında

Vize, Ödev ve Final Notları Değerlendirme sekmesi altında açıklanmıştır.

 • Öncelikle işlemlerini tamamlayan öğrencilere iyi tatiller dilerim.
 • Bulut ortamında eksik dosyası olanlar gerekli dosyaları yükledikten sonra, tarafıma mail atabilirler.
 • Video ödevini youtube üzerine yüklemiş ama elden teslim etmeyenler, videolarını elden teslim etmek için yanıma uğrayabilirler. Sadece 19.06.2019 günü 12:00 dan sonra bölümde olmayacağım. Diğer günler bölümde olacağım.
 • Ders değerlendirme anketini doldurmayanlar, aşağıdaki “Ders Değerlendirme Anketi” başlığı altındaki ders değerlendirme anketini doldurabilirler.

Duyuru Tarihi: 18.06.2019

Final Notları Hakkında

Final sınavının test bölümünün notları değerlendirme sekmesi altında açıklanmıştır.

Duyuru Tarihi: 12.06.2019

Önemli Duyuru

Bulut ortamına projelerinin çalışan hallerini yüklemeyen gruplar ve proje kodlarını içeren dosyayı yüklemeyen gruplar mevcuttur. Aşağıda açıklandığı gibi hızlıca kodlarını ve kapak sayfası olan dosyayı yüklemeleri gerekmektedir.

Konu anlatımı yaparken hazırladığınız projelerin çalışan hallerini sıkıştırılmış dosya halinde bulut ortamına atmanız gerekmektedir. Örnek dosya isimlendirme ismi ilk gruplar için verilmiştir, konu anlatım sıranıza dikkat ederek isimlendirme yapabilirsiniz. Ayrıca konu anlatımının temel noktalarını ve kodların ekran görüntüleini içeren kapsak sayfası (Kapsa sayfasında grup üyelerinin isimleri olmalıdır) olan bir dosyayı bulut ortamını yüklemeniz gerekmektedir. Bulut ortamına ulaşmak için tıklayınız. 

Duyuru Tarihi: 29.05.2019

Derste Yaptığınız Örnek Konu Anlatım Projeleri Hakkında

Konu anlatımı yaparken hazırladığınız projelerin çalışan hallerini sıkıştırılmış dosya halinde bulut ortamına atmanız gerekmektedir. Örnek dosya isimlendirme ismi ilk gruplar için verilmiştir, konu anlatım sıranıza dikkat ederek isimlendirme yapabilirsiniz. Ayrıca konu anlatımının temel noktalarını ve kodların ekran görüntüleini içeren kapsak sayfası (Kapsa sayfasında grup üyelerinin isimleri olmalıdır) olan bir dosyayı bulut ortamını yüklemeniz gerekmektedir. Bulut ortamına ulaşmak için tıklayınız. 

Görüşme

Aşağıda isimleri yazılı öğrencilerin dersin hocasıyla görüşmesi gerekmetkedir.

 • Gökberk Emir Aktaş
 • Tolga Demir
 • Çağdaş Tolga Aydın

Ders Videoları Hakkında

“Videolar” sekmesi altından konu anlatım videolarına ulaşabilirsiniz. İzlediğiniz videoları ilgili sayfadaki değerlendirme formu aracılığı ile final sınavına kadar değerlendirebilirebilirsiniz.

ÖNEMLİ: Ders Anlatım Videosu Hakkında

SON TESLİM TARİHİ: 22.05.2019, saat 24:00

Hazırlandığınız konu için bir ders anlatım videosu çekmeniz gerekmektedir.

Ders anlatım videosu çekerken aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • Video başında ilk olarak “Bu ders anlatımı Marmara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü öğrencileri aaa aaaa, bbbb bbb ve ccc ccc tarafından hazırlanmıştır” şeklinde yazmanız gerekmektedir.
 • Videonun başında ikinci olarak konu başlığını ve içeriklerini yazılı olarak vermeniz ve sesli olarak neleri anlatacağınızı açıklamanız gerekmektedir.
 • Örnek projede nasıl bir uygulama yapacağınız belirtmeniz gerekmektedir. Bunun için bir paint kullanarak nasıl bir uygulama yapacağınızı basit olarak çizebilirsiniz.
 • Konu anlatımı sırasında önemli noktaları ekran üzerinde çizerek veya çerçeve içerisine alarak göstermeniz gerekmektedir.
 • Yaptığınız bir işlemde tıklamaları ve neleri seçtiğinizi açıkça belirtmeniz gerekmektedir. İzleyenlerin anlamayacağı şekilde tıklamayı hızlıca yapıp geçmeyiniz.
 • Konu anlatımı sonunda konunun 5 dakikalık genel özetini yaparak önemli noktaları belirtmeniz gerekmektedir.
 • Konu anlatımı tamamlanan videoların youtube’ a yüklenmesi ve youtube bağlantı adresinin dersin hocasıyla paylaşılması gerekmektedir.
 • Youtube video açıklama kısmına konu başlıkları ve içeriği yazmayı unutmayınız.
 • Konu anlatımını birden çok kişi yaptıysa youtube video açıklama kısmına ilgili kişi ve konu geçiş dakika ve saniyesini belirtiniz.
 • 22 Mayıs 2019 Çarşambagününe kadar konu anlatımlarını tamamlayıp youtube bağlantı adresini dersin hocasıyla paylaşması gerekmektedir.
 • Ayrıca konu anlatım videolarının Lab C’de ana bilgisayarda E klasörüne (23 Mayıs 2019 Perşembe) Mobil Uygulama Gelistirme klasörünün içerisine atılması gerekmektedir
 • Bundan sonraki gruplarda konu anlatımından sonraki hafta ders gününe kadar yukardaki işlemleri tamamlaması gerekmektedir.

Grup Konuları Hakkında

Konular “Grup Konuları” sekmesi altında açıklanmıştır.

Mobil Uygulama Geliştirme Dersi ile ilgili duyuruları buradan takip etmeniz gerekmektedir. Duyurular ile ilgili detaylı açıklama aşağıdaki şekildedir.

 • Duyuruları takip etmek öğrencinin sorumluluğundadır.
 • 2 günde bir kere duyuru olup olmadığını kontrol etmek öğrenci sorumluluğundadır.
 • Duyurular renkli şekilde ise güncelliğini korumaktadır ve o duyuru ile ilgili işlem yapmanız gerektiği anlamına gelmektedir.
 • Duyuru gri renkli şekilde ise o duyuru aktifliğini yitirmiştir. Yapmanız gereken bir işlemi duyuru gri hale geldikten sonra yaptığınızda herhangi bir geçerliliği yoktur.
 • Tüm duyuruları öğrencilerin dönem boyunca takip ettiği varsayılacaktır.

Vize Sınavı Hakkında

Mobil Uygulama Geliştirme ve Flash Uygulamaları dersi vize sınavı 4 Nisan Perşembe günü saat 15:00’da gerçekleştirilecektir.

Konu Anlatımı Hakkında

 • Belirlediğiniz bir konu hakkında uygulamalı konu anlatımı planlamanız gerekmektedir.
 • Uygulamalı konu anlatımı yaklaşık 90 dakika olacak şekilde olmalıdır.
 • Konu anlatımları vize haftasından sonra başlayacaktır.
 • Belirlediğiniz konu anlatımı hakkında 28.03.2018 tarihine kadar onay almanız gerekmektedir.
 • Konu anlatım gruplarının 3 öğrenciden oluşması gerekmektedir.
 • Onay almak için grup arkadaşlarınızla birlikte yanıma gelmeniz gerekmektedir.
 • Onay almaya geldiğinizde hangi konuyu anlatmayı planladığınızı, hangi örnek uygulamayı yapmayı düşündüğünüzü açıklamanız gerekmektedir.
 • Konu anlatım notlarınız tüm dönemde %20 etkili olacaktır.

Bilgisayarlarında Türkçe işletim sistemi kullananar Android Studio’yu kurduktan sonra hata alabilirler. Eğer bilgisayarınızın işletim sistemi Türkçe ise Android Studio’nun 3.2.1 versiyonunu kurmanızı tavsiye ederim. Android Studio’nun eski versiyonlarına ulaşmak için tıklayınız.

Dersin Amacı

Bu ders sonunda öğrenci, mobil uygulama geliştirme süreçlerini kavrar ve bir mobil uygulama geliştirir, markette yayınlayabilir.

Dersin Genel İçeriği

  • Mobil Uygulama Geliştirme

Öğrenci Sorumlulukları

Derse Devam: Dönem boyunca derslerin %70’ine devam etmesi gerekmektedir. Devam zorunluğunu yerine getirmeyenler final sınavına alınmayacaktır.

Dönem İçi Çalışmalar: Bireysel veya gruplar halinde verilen ödevler, sunumlar, kısa projelerden oluşmaktadır.

Dönem Sonu Proje Çalışması: Öğrencilerin 3 yada 4 kişilik gruplar halinde hayata geçirecekleri özgün bir mobil projesinden oluşmaktadır.

Ders Politikası

 • Her öğrenci kendi grubunda derse girmek zorundadır.
 • Web sitesinde yer alan sorulara cevap verilmeyecektir.
 • Web sitesinde yapılan bilgilendirmeleri tüm öğrencilerin takip etmesi gerekmektedir. 2 günde bir dersin web sitesini ziyaret etmek öğrencinin sorumluluğundadır.
 • Sunumlarınız ve dönem içi çalışmalarınız zamanında yapılmak zorundadır. (Geç teslim edilen ödevlerden/projelerden sadece bir günlük gecikme kabul edilecek ve %50 üzerinden değerlendirilecektir.)
 • Ders ile ilgili sorularınız için öncelikli olarak lütfen mail yoluyla iletişime geçiniz.

1. Hafta - 14 Şubat 2019

Teorik Kısım

 • Ders Tanıtımı
 • Dersin Amacı
 • İçerik
 • Öğrenci Sorumlulukları
 • Ders Politikası
 • Mobil Uygulama Projesi
 • Ders Kapsamında Kullanılacak Araçlar
 • Değerlendirme Yöntemleri

Uygulama Kısmı

 • Android Studio Genel Tanıtım

Ödev

 • Ödev Yok

Proje Grup Sunumları

 • Sunum Yok

2. Hafta - 21 Şubat 2019

Teorik ve Uygulama Kısmı

 • İlk proje oluşturmak için gerekli adımlar
 • Uygulamayı çalıştırmak için emülatör
 • Temel Android Uygulama Elemanları
 • Activity
 • Intent
 • Servisler
 • Broadcast Receivers
 • Content Providers
 • Application Context
 • Manifest Dosyası
 • Manifest Dosyası İzinler
 • Aktivitiler ve Uygulama Hayat Döngüleri
 • Activity Manager
 • Activity Launched
 • Activity Running
 • Paused State
 • Stopped State
 • Uygulama Öncelikleri

Ödev

 • Ödev Yok

Proje Grup Sunumları

 • Sunum Yok

3. Hafta - 28 Şubat 2019

Teorik ve Uygulama Kısmı

 • Reseources (Kaynaklar)
 • Kullanıcı Arayüzleri
 • Ekran Tasarımları
 • Programlama Tarafı ( View, FindViewById,setContentView)

Ödev

 • Ödev Yok

Proje Grup Sunumları

 • Sunum Yok

4. Hafta - 07 Mart 2019

Teorik ve Uygulama Kısmı

 • Layout ve Layout Özellikleri
 • layout_height ve layout_width
 • fill_parent, match_parent ve wrap_content
 • Layout_Weight
 • Layout_Gravity
 • Gravity
 • Linear Layout
 • Table Layout
 • Frame Layout

Ödev

 • Ödev Yok

Proje Grup Sunumları

 • Sunum Yok

5. Hafta - 14 Mart 2019

Teorik ve Uygulama Kısmı

 • Option Menu
 • ListView Kullanımı
 • Context Menu Giriş

Ödev

 • Ödev Yok

Proje Grup Sunumları

 • Sunum Yok

6. Hafta - 21 Mart 2019

Teorik ve Uygulama Kısmı

 • Context Menu Kullanımı
 • Menüleri XML dilini kullanarak oluşturmak
 • Ekranlar Arası Geçiş
 • Intent Kavramı

Ödev

 • Ödev Yok

Proje Grup Sunumları

 • Sunum Yok

7. Hafta - 28 Mart 2019

Teorik ve Uygulama Kısmı

 • Intent Kullanımı
 • Adapters (Adaptörler)
 • Spinner Kullanımı
 • Dialogs (Diyalog Ekranları)
 • Alert Dialog(Uyarı Diyaloğu)

Ödev

 • Ödev Yok

Proje Grup Sunumları

 • Sunum Yok

8. Hafta - 4 Nisan 2019

Vize Haftası

9. Hafta - 11 Nisan 2019

Teorik ve Uygulama Kısmı

 • Grup Konuları Hakkında Araştırma

Ödev

 • Ödev Yok

Proje Grup Sunumları

 • Sunum Yok

10. Hafta - 18 Nisan 2019

Teorik ve Uygulama Kısmı

 • Veritabanı İşlemleri

Ödev

 • Ödev Yok

Proje Grup Sunumları

 • Sunum Yok

11. Hafta - 25 Nisan 2019

Teorik ve Uygulama Kısmı

 • Fragmentler ve Fragmentler Arası Data Alış Verişi

Ödev

 • Ödev Yok

Proje Grup Sunumları

 • Sunum Yok

12. Hafta - 2 Mayıs 2019

Teorik ve Uygulama Kısmı

 • Konumlandırma ve Harita Yönetimi
 • Kamera İşlemleri

Ödev

 • Ödev Yok

Proje Grup Sunumları

 • Sunum Yok

13. Hafta - 9 Mayıs 2019

Teorik ve Uygulama Kısmı

 • Sensörler ve Sensör Yönetimi

Ödev

 • Ödev Yok

Proje Grup Sunumları

 • Sunum Yok

14. Hafta - 16 Mayıs 2019

Teorik ve Uygulama Kısmı

 • Preferences, Sharedpreferences Kullanımı
 • Ses Oynatma, Bekletme, Durdurma
 • JSON Kullanımı
 • Rating Bar ve Progress Bar

Ödev

 • Ödev Yok

Proje Grup Sunumları

 • Sunum Yok

15. Hafta - 23 Mayıs 2019

Teorik ve Uygulama Kısmı

 • RecyclerView,SearchView,CardView
 • NavigationBar

Ödev

 • Ödev Yok

Proje Grup Sunumları

 • Sunum Yok

Mobil Uygulama Geliştirme dersi değerlendirme oranları aşağıdaki gibidir.

Vize (Tüm dönemi %20 etkileyecektir)
Konu Anlatımı (Tüm dönemi %20 etkileyecektir)
Konu Anlatım Videosu (Tüm dönemi %20 etkileyecektir)
Final Sınavı(Tüm dönemi %40 etkileyecektir)
mobil_notlar_sabah_grubu
mobil_notlar_oglen_grubu

Grup konuları aşağıdaki listelenmiştir.

mobil_grup_konulari_2018_2019_3