Değerlendirme Sonuçları

Notlarınız değerlendirme sekmesi altında detaylı olarak açıklanmıştır. İyi tatiller…

Duyuru Tarihi: 06.06.2018

Kariyer Ödevi ve Türk Telekom Pilot, TUBİTAK ve MİTTO Başvurularınız İle Oluşan Notlar

Kariyer Ödevi ve Türk Telekom Pilot, TUBİTAK ve MİTTO başvurularınız ile oluşan notlarınızı Değerlendirme Sekmesi altında yayınladım.

 • Kariyer Ödevi’nde eksik kısımları tamamladıysanız, tarafıma tamamladığınız kısımları belirten mail atabilirsiniz.
 • Proje başvurularında başvurmanıza rağmen eksik notlarınız varsa, başvurduğunuza dair belgeyi tarafıma teslim etmeniz veya  mail ile tarafıma iletmeniz gerekmektedir.
 • Bu noktalarla ilgili en geç 04.06.2018 tarihi saat 17:00’a kadar iletişime geçiniz.
 • Proje değerlendirmeleriniz devam etmektedir.

Duyuru Tarihi: 03.06.2018

Elektronik Portfolyo Sistemine Yüklenmesi Gereken Dosyalar

Aşağıdaki dosyaları proje numarası ve proje adınızı içeren bir dosya içerisinde e-portfolyom.com sistemine bugün saat 24:00’a kadar yüklemeniz gerekmektedir.

 • Android Studio Proje Dosyası
 • Hazırladığınız Final Kitapçığı
 • Uygulamanızı Tanıtan Kısa Video

Çalışmayı yüklerken;

Çalışmanın Yapıldığı Yıl Giriniz kısmına 2017-2018 eğitim yılını seçmelisiniz.

Çalışmanın Yapıldığı Dönem Giriniz kısmına Bahar seçmeniz gerekmektedir.

Çalışmanın Yapıldığı Dersi Giriniz kısmına Mobil Uygulama Geliştirme seçmeniz gerekmektedir.

Çalışmanın Yapıldığı Dersin Hocası kısmında Öğr. Gör. Mehmet Elibol seçmeniz gerekmektedir.

Duyuru Tarihi: 01.06.2018

Marmara Üniversitesi Ön Kuluçka Merkezi Başvuru

Projelerinizle 03.06.2018 Pazar günü saat 24:00’a kadar Marmara Üniversitesi Ön Kuluçka Merkezine Başvurumanız gerekmektedir. Başvurmak için tıklayınız. Tarafıma mail atarken kimlerin proje ile başvurduğunu belirtmeniz gerekmektedir.

Duyuru Tarihi: 01.06.2018

Final Sınav ve Kariyer Gezisi Notları

 • Kariyer Gezisi notlarınız Değerlendirme Sekmesi altında açıklanmıştır. Eksiklerini tamamlamak isteyenler değerlendirme sonuçlarını tarafımdan alabilirler.
 • Final sınavı notlarınız değerlendirme sekmesi altında açıklanmıştır.

Duyuru Tarihi: 31.05.2018

Final Projesi Teslim Edilmesi Gereken Kitapçık

 • Kapak Sayfası: Proje Adı, Ekip Üyelerinin Ad Soyadları, Projenin Yapıldığı Ders, Projenin Yapıldığı Dersin Hocası, Proje Teslim Tarihi
 • İlk Sayfa: Projenin Play Store’da yayınlandıktan sonra oluşan bağlantı adresinin olması gerekmektedir. Uygulama üzerinde kullanıcı adı ile giriş yapılan kısımlar varsa, bu bölümler için örnek kullanıcı adlarının olması gerekmektedir. Bu sayfada mobil uygulamanız ile ekranlar arasında nasıl hareket edildiği ile ilgili basit bir akış şeması çıkarınız.
 • Proje Kodları: Proje kodlarında sizin yazdığınız kısımların kitapçık içinde olması gerekmektedir. Kodların tasarım sayfasının Design halini (xml halini koymayınız) ve o sayfayla ilgili java kodları koymanız gerekmektedir. Hangi sayfaya ait olduğunun belirtilmesi için üst başlıkla ayrılması gerekmektedir.
 • Proje Ekran Görüntüleri: Projenizle ilgili örnek ekran görüntüleri koymanız gerekmektedir.
 • Kitapçığı Cuma günü sunum sırasında teslim etmeniz gerekmektedir.

Duyuru Tarihi: 30.05.2018

Final Projesi Sunumları Hakkında

 • Final projesi sunumları 01.06.2018 tarihinde 09-12:30 ile 13:30 – 17:00 arasında gerçekleştirilecektir. Sunum sırasında size yaklaşık 10 dakika verilecektir.
 • Sunum sırasında uygulamanızın nasıl çalıştığı ile ilgili bir video göstermeniz gerekmektedir. Bunun için uygulamanızı kullanırken, çektiğiniz bir videoyu hazırlamayı unutmayın. Bu video’yu aynı zamanda proje dosyalarınızla birlikte bana teslim edeceksiniz.
 • Sınıfta arkadaşlarınız uygulamayı indirerek, kullanacağı için uygulamanızın Play Store’da yayınlanmış olması gerekmektedir.

Duyuru Tarihi: 30.05.2018

TUBİTAK Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması (2238) ve TUBİTAK Öncelikli Alanlarda Üniversite Öğrencileri Proje Yarışması (2242)

Projelerinizle TUBİTAK yarışmasına 24 Mayıs 2018 Perşembe(saat 24:00) gününe kadar başvurmanızı istiyorum. Mobil Uygulama Geliştirme projesi yerine web tasarımında yaptıkları proje ile başvuru yapmak isteyenler tarafımdan onay aldıktan sonra, web projeleri ile başvuru yapabilirler. İsteyenler her iki projeleriyle başvuru yapabilirler. Başvuru yaptığınıza dair belgeyi tarafıma teslim edebilirsiniz. Önceki dönemlerde bölümüzden arkadaşlarınız final aşamasına kalmışlar ve tüm masrafları TUBİTAK tarafından karşılanan sergiye katılmak için 3 günlük program kapsamında Ankaraya davet edilmişlerdi. Yarışma sürecindeki fotoğraflarını görnek için tıklayınız.

Programın amacı, lisans öğrencileri arasında girişimcilik ve yenilikçilik konularına yönelik farkındalığı artırmak ve çeşitli alanlarda yenilikçilik içeren iş fikri olan öğrencilerin, fikirlerini hayata geçirmelerine yönelik uygun ortamı hazırlamak için destek sağlamaktır.

Her kategoride derece alan projeler için proje başına 10.000TL, 7,500TL, 5.000TL  miktarda ödül ödemesi yapılır.

Aşağıdaki programları inceleyerek size uygun olana başvuru yapabilirsiniz. Başvurular 7 Mayıs 2018 Pazartesi günü başlayacaktır.

TUBİTAK 2238 Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması

TUBİTAK 2242 Öncelikli Alanlarda Üniversite Öğrencileri Proje Yarışması

Duyuru  Tarihi: 05.05.2018 Cumartesi

Mail atarken BOTE-3014 – Mail Konusu şeklinde mail atmanız gerekmektedir. Ders ile ilgili atılan maillerde bu kodu kullanmazsanız, maili görmeme ihtimalim ortaya çıkmaktadır.

Kariyer Gezisi Sunumları Akran Değerlendirme

Kariyer gezisi akran değerlendirmeye başlamak için tıklayınız.

Kariyer Gezisi Sunumları

15 Mayıs 2018 Salı  günü gerçekleştirilecek olan derste kariyer gezileri sunumları gerçekleştirilecektir. Sunum hazırlamanıza gerek yoktur, web sayfası üzerinde yayınlanan yazınızı göstererek sunumunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Gezi yazılarınızı dersten önce aşağıdaki duyurudan yararlanarak sosyal medya gruplarında paylaşabilirsiniz.

Duyuru Tarihi:12.05.2018 Cumartesi

Duyuru Güncelleme Tarihi:14.05.2018 Pazartesi

Kariyer Gezisi Hakkında Güncel Duyuru(24.04.2018)

Kariyer gezisi yazılarının, geziye gittiğiniz kişiden onay alındıktan sonra 7 Mayıs 2018 Pazartesi saat 24:00’a kadar yayınlanmış olması gerekmektedir. 8 Mayıs 2018 Salı günü web sitesi üzerindeki hallerini çıktısını alarak değerlendirmeye başlayacağım. 15 Mayıs 2018 Salı günü derste kariyer gezisi sunumları gerçekleştirilecektir.

Kariyer gezisini yayınladıktan sonra aşağıdaki gruplara üye olarak, aşağıdaki şekilde bir metin ve gezi ile ilgili bir görselle birlikte paylaşmanız gerekmektedir. İlk dönem gerçekleştirmiş olduğunuz gezileride hemen paylaşmaya başlayabilirsiniz.

FacebookPaylaşım Metni ve Grup Adresi:

Metin: Marmara Üniversitesi BÖTE Mezunu Koç Sistem şirketinde Yazılım Uzmanı olarak çalışan Hilal Şener’in şirketine gezi düzenlenmiştir. Gezi ile ilgili detayları bağlantı adresinden ulaşabilirsiniz.http://botekariyer.com/koc-sistem-hilal-sener/

Görsel: Birlikte çektiğiniz fotoğrafı ekleyebilirsiniz.

Grup Adresi: https://www.facebook.com/groups/BoteKariyerCom/

LinkedIn Paylaşım Metni ve Grup Adresi

Grubunuz ile bir tartışma başlatın’a tıkladıktan sonra;

Tartışma Başlığı: Koç Sistem – Hilal Şener – (Xamarin Geliştirici) – Karadeniz Teknik Üniversitesi BÖTE Mezunu

Tartışma Ayrıntısı: Marmara Üniversitesi BÖTE Mezunu Koç Sistem şirketinde Yazılım Uzmanı olarak çalışan Hilal Şener’in şirketine gezi düzenlenmiştir. Gezi ile ilgili detayları bağlantı adresinden ulaşabilirsiniz.http://botekariyer.com/koc-sistem-hilal-sener/

Görsel: Birlikte çektiğiniz fotoğrafı ekleyebilirsiniz.

Grup Adresi: https://www.linkedin.com/groups/13593805

Duyuru Güncellenme Tarihi: 24.04.2018 Çarşamba

TÜRK TELEKOM PİLOT Yarışması Hakkında

Yarışmaya başvuru yaptığınıza dair size gelen maili, 09.05.2018 Çarşamba günü saat 24:00’e kadar tarafıma hangi ders kapsamında(Web Tasarımı, Mobil Uygulama Geliştirme), hangi projenizle, kimlerin başvurduğunu aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi ekleyerek yönlendirmeniz gerekmektedir.

Ders Adı: Mobil Uygulama Geliştirme
Proje Adı: Braille Alfabesi Projesi
Başvuran Ekip

 • Mehtap Demir
 • Emine Akdeniz
 • Kübra Keskin
 • Yakup Kaygusuz

Duyuru  Tarihi: 05.05.2018 Cumartesi

Devam Durumu Hakkında

Vize öncesi devam çizelgesi “Devam Durumu” altında açıklanmıştır.

Duyuru  Tarihi: 25.04.2018 Çarşamba

Kariyer Gezisi Hakkında Duyuru

*Kariyer gezisi değerlendirme sürecinde tüm dönemi yaklaşık %20 oranında etkileyecek bir ödev olarak baz alınacaktır. Kariyer gezisine gitmek isteyen kişilerin ekip oluşturması gerekmektedir. Kariyer gezisine katılmayanların veya katılmak istemeyenlerin vize’den aldıkları notlar kariyer gezisi ödev notu olarak geçerli olacaktır.

Kariyer gesizi yapmak isteyenler aşağıdaki hususlara dikkat ederek gezi sürecinizi planlamaya başlayabilir, formu doldurduktan sonra yanıma gelerek veya mail (BOTE-3014 – Mail Konusu) ile iletişime geçerek gideceğiniz kişiyle ilgili onay alma sürecini başlatınız. Kariyer gezisi ekibinizi 27.02.2018 tarihi saat 24:00’e kadar belirlemeniz gerekmektedir.

Gezi Süreci İle Grup Oluşturma İşlemleri ve Onay Alma

 • Gezi için 3 vaya 4 kişilik ekipler halinde plan yapabilirsiniz. (Bu ekiplerin proje ekipinden farklı olarak belirlenebilir.)
 • Geziye gideceğiniz firmada BÖTE Mezunu bir kişi çalışmalıdır.
 • Geziye gideceğiniz firma yazılım, sistem veya eğitim teknolojileri alanlarında çalışan bir firma olabilir.
 • Geziye gitmek istediğiniz firma hakkında araştırma yapmanız gerekmektedir
 • Geziye gitmeyi planladığınız ekip bilgilerini içeren aşağıdaki yer alan formu doldurunuz.
 • Gezi planı için ilgili kişiyle iletişime geçmeden mutlaka tarafıma gelerek onay alınız. Onay almadan iletişime geçtiğinizde problemler yaşanmaktadır.
 • Onay aldıktan sonra ilgili kişiyle iletişime geçerek gezinizi planlayınız. İlgili kişi bir hafta içinde dönüş yapmazsa, iletişime geçmek için yeni kişi bularak tarafımdan onay alınız.
 • Gezinize 1. sınıflardan 2 arkadaşınızı götürmeniz gerekmektedir.
 • Eğer 1.sınıflardan tanıdıklarınız varsa geziye götürmek için isim önerebilirsiniz.
 • Gezinizi Şubat Mart ve Nisan (20 Nisan’a kadar) ayları içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. İletişime geçtiğinizde ilgili kişi geri dönüşü hemen yapmadığı için, planlama yapmaya hemen başlamanızı tavsiye ederim.
 • Kariyer gezisi yapmak istiyor ama ekip oluşturamıyorsanız, mail ile “BOTE-3014 – Mail Konusu” iletişime geçiniz.
 • Kariyer Gezisi için grup oluşturmak için tıklayınız.

Tarafımdan Gezi Onayı Alındıktan Sonra ve Geziye Gitmeden Önce Yapılacaklar

 • Geziye gideceğiniz şirketteki BÖTE Mezunu kişi ile iletişime geçilerek uygun gün ve saat için 6 kişilik randevu alınması gerekmektedir.
 • Randevu alındıktan  BÖTE Kariyer Whatsapp Grubunda aşağıdaki şekilde bir mesajın yazılması gerekmektedir. Eğer Whatsapp grubunda yok iseniz “BOTE-3014 – Mail Konusu” iletişime geçiniz.
 • Merhaba Arkadaşlar, 23.02.2017 Pazartesi günü saat 14:00’da Marmara Üniversitesi BÖTE Mezunu Koç Sistem şirketinde Yazılım Uzmanı olarak çalışan Hilal Şener’in şirketine gezi düzenlenecektir. Bu gezi için uygun olan 2 arkadaş bize katılabilir. Şirketin konumu Üsküdar’da yer almaktadır. Gezi için 12’de okuldan hareket edilecektir ” şeklinde whatsapp grubuna mesaj yazılması gerekmektedir.
 • Whatsapp grubunda cevap yazan öğrenciler içinden 2 öğrenci tarafımca seçilecek ve onaylanacaktır.
 • Geziye gitmeden önce gideceğiniz kişinin isim soyismini ekteki teşekkür belgesine yazarak, kuşe kağıda çıktı alarak tarafıma imzalatmanız gerekmektedir. İmzalatmanız gereken teşekkür belgesini indirmek için tıklayınız.
 • Geziye gitmeden önce ekteki belgenin çıktısını almanız gerekmektedir. Bu belge gezi sırasında geziye gittiğiniz BÖTE Mezununa imzalatılacaktır. Belgeyi indirmek için tıklayınız.
 • Merak ettiğiniz noktaları sormak için geziden önce soru hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde gezi sırasında merak ettiğiniz noktalara sorabilirsiniz.

Kariyer Gezisi Sırasında Yapılacaklar

 • Gezi sırasında merak ettiğiniz noktaları gittiğiniz BÖTE Mezunu kişiye sorabilirsiniz.
 • Gezi sırasında BÖTE Mezunun izin vermesi durumunda şirketi gezerken fotoğraflar çekebilirsiniz.
 • Gezi sırasında notlar almanız gerekmektedir.
 • Geziye katılan herkes ve BÖTE Mezunu bir arada olacak şekilde fotoğraf çekilmesi gerekmektedir.

Kariyer Gezisinden Sonra Yapılacaklar

 • Hemen gezi sonrası hep birlikte çekilen fotoğrafın whatsapp grubunda aşağıdaki şekilde bir notla paylaşılması gerekmektedir.
 • Merhaba Arkadaşlar, Bugün Koç Sistem firmasında Yazılım Geliştirme Uzmanı Hilal Hanım’ı ziyaretimizden bir kare ” şeklinde bir notla paylaşmanız gerekmektedir.
 • Ekteki klasörün içinde gittiğiniz şirketin ismi ve gittiğiniz kişinin ismi olacak şekilde bir klasör oluşturarak gezi sırasında çektiğiniz fotoğrafları hemen atmanız gerekmektedir. Örneğin “ENocta – Öner Bilgin“. Klasöre ulaşmak için tıklayınız.
 • Gezi ile ilgili tecrübelerinizi bir hafta içinde yazıya (ekip olarak) geçirmeniz ve oluşturduğunuz yazıyı fotoğraflara yüklediğiniz klasörün içine atmanız gerekmektedir. Klasöre ulaşmak için tıklayınız.
 • Oluşturduğunuz yazıyı gittiğiniz BÖTE Mezuna göndererek,  eğer yazı üzerinde düzeltilmesini istediği noktalar varsa düzeltmesini ve geriye göndermesini isteyiniz.
 • Yazının onaylanan son halini ekip üyelerinden birisinin botekariyer.com üzerinde, gezi sırasında çekilen fotoğrafları kullanarak yayınlaması gerekmektedir.
 • botekariyer.com üzerine yazar olarak kayıt olacak ekip üyesinin ekteki formu doldurması gerekmektedir. Forma ulaşmak için tıklayınız.

botekariyer.com Üzerinde Gezi Yazısının Yayınlanması Hakkında

07.05.2018 Salı günü saat 24:00’a kadar derste bahsedilen noktalara dikkat ederek tüm gezi yazılarının yayınlanmışolması gerekmektedir.

Gezi Yazısı Yayınlarken Dikkat Edilecek Hususlar

 • botekariyer.com yazar olmak için tıklayınız. Formu doldurduktan sonra size gerekli bilgiler gönderilecektir.
 • Gezi yazısı ziyaret edilen kişiden onay alındıktan sonra yayınlanmalıdır.
 • Gezi yazısı yayınlanırken, öğrenciler ve mezunun bir arada olduğu bir fotoğraf öne çıkarılmış görsel olarak eklenmelidir.
 • Yazı yayınlanırken, yazının içerisinde gezi sırasında çekilmiş farklı görseller kullanılmalıdır
 • Yazılar html özelliği kullanılarak her iki yana yaslanmalıdır. <p style=”text-align: justify;”>
 • Yazı başlığı olarak; “Şirket İsmi – Ziyaret edilen kişi ismi (Çalıştığı Pozisyon) – Mezun olduğu üniversite” yazılmalıdır. Aşağıdaki örnekte görebilirsiniz.
 • Unisbul.com ve bakiciburada.com – Cemil EROL (Kurucu Ortak) – Yıldız Teknik Üniversitesi BÖTE Mezunu
 • Gezi yazısının en üstünde, “Ziyaret Edilen BÖTE Mezunu İle İlgili Bilgiler” şeklinde belirtilerek, geziye katılan öğrencilerin isimleri yer almalıdır. Aşağıda örneği görebilirsiniz. <hr /> etiketi ile alt ve üstüne çizgi koyabilirsiniz.
 • Örnek yazıya ulaşmak için tıklayınız.

Ziyaret Edilen BÖTE Mezunu İle İlgili Bilgileri
Adı Soyadı: Cemil Erol
Mezun Olduğu Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi BÖTE Bölümü
Mesleği: Kurucu Ortak
Çalıştığı Şirket: Unisbul.com ve bakiciburada.com
Geziye Katılanlar: Aişe Ermiş, Aylin Özcan, Büşra Dinçel, Eda Dinçer, Ömer Faruk Aydın

Duyuru Güncellenme Tarihi: 17.02.2018 Çarşamba

Duyuru Tarihi: 20.02.2018 Salı

Önemli Güncelleme 

e-portfolyom.com üzerine projeleri yüklerken, aşağıdaki seçeneklerin doğru olarak seçilmiş olması gerekmektedir.

Çalışmanın Yapıldığı Yıl Giriniz kısmına 2017-2018 eğitim yılını seçmelisiniz.

Çalışmanın Yapıldığı Dönem Giriniz kısmına Bahar seçmeniz gerekmektedir.

Çalışmanın Yapıldığı Dersi Giriniz kısmına Mobil Uygulama Geliştirme seçmeniz gerekmektedir.

Çalışmanın Yapıldığı Dersin Hocası kısmında Öğr. Gör. Mehmet Elibol seçmeniz gerekmektedir.

Tüm Projeler 18.04.2018 Salı saat 24:00’a kadar sisteme yüklenmelidir.

Merhaba Arkadaşlar, tüm proje ekiplerinden 1 kişinin proje dosyalarını e-portfolyom.com sistemine yüklemesi gerekmektedir. Projelerin buradan indirerek değerlendireceğim.

Sistemin Kullanımı

1-Sisteme mail adresiniz  giriş yapabilirsiniz. Üye değilseniz üye olabilir, şifrenizi unuttuysanız şifre sıfırlama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

2-Sisteme giriş yaptıktan sonra Çalışamalarım kısmına giriş yapın ve Yeni Çalışma Ekle butonuna tıklayınız. (Bu işlemi ekipten 1 kişi yapacaktır)

3-Çalışma Adını her projeye verdiğim numara ile başlayarak araya – işareti koyarak isimlendirin. (Örneğin 4001-EPortfolyo Projesi) (Proje Numaraları kısımlı sekmede bu numaraları görebilirsiniz, birazdan ekleyeceğim.)

4-Çalışmanın Yapıldığı Yıl Giriniz kısmına 2017-2018 eğitim yılını seçmelisiniz.

5-Çalışmanın Yapıldığı Dönem Giriniz kısmına Bahar seçmeniz gerekmektedir.

6-Çalışmanın Yapıldığı Dersi Giriniz kısmına Mobil Uygulama Geliştirme seçmeniz gerekmektedir.

7-Çalışmanın Yapıldığı Dersin Hocası kısmında Öğr. Gör. Mehmet Elibol seçmeniz gerekmektedir.

8-ÇalışmaHoca Onaylı Olmasını İster misiniz? kısmına Evet yapmanız gerekmektedir.

9-Çalışma Türü olarak  Proje seçeneği seçimi yapılmalıdır.

10-Çalışma Ekip Çalışması mı? kısmına Evet seçmeniz gerekmektedir.

11-Çalışma Ekibinizin Diğer Üyeleri kısmına kendiniz hariç diğer ekip üyelerinin ismini girmeniz gerekmektedir.

12-Çalışmadaki Rolünüz kısmına Projedeki kendi rolünüze açıklamanız gerekmektedir. (Projeyi ekleme işlemini bir kişi yaptıktan sonra ekibin diğer üyeleri sistemlerine girerek, kendi rollerini yazması gerekmektedir.)

13- Çalışmanın Kısa Özeti kısmında projenizi özetlemeniz, bu projede kullandığınız teknolojilerden bahsetmek gerekmektedir.

14-Çalışma Bağlantı Linki kısmına projenizle ilgili aldığınız alan adını girmeniz gerekmektedir.

15-Çalışma ile ilgili bir Görsel Ekleyiniz kısmına balzamiq ile hazırlanmış bir ekranın görüntüsümü ekleyebilirsiniz. (Maksimum 10 MB)

16- Çalışma Dosyası kısmına hazırladığınızRAR formatında olan dosyayı yüklemeniz gerekmektedir. (Maksimum 300 MB)

17- Ekle butonuna bastıktan sonra dosyaların sisteme yüklenmesini beklemeniz gerekmektedir.

Ders kapsamında teslim edilmesi gereken analiz kitapçığı

 • 17.04.2018 Salı günü gerçekleştirilecek ders sırasında kitapçığı teslim etmeniz gerekmektedir.
 • Proje analiz ve ekran tasarımların içeren bir kitapçık hazırlamanız gerekmektedir ve aşağıdaki bilgileri içermesi gerekmektedir.
 • Renkli çıktı almayınız.

Analiz Dosyası Bölüm 1 – Proje Bilgileri

 • Proje Adı
 • Projenizi bir cümle ile özetleyiniz
 • Projenizi hayata geçirmek için doğru bir ekip oluşturduğunuzu düşünüyor musunuz? Ekip üyelerinin yetkinlikleri birbiribi nasıl tamamlıyor?
 • Projenizin özeti/ Projenizi anlatınız
 • Hangi ihtiyaçtan çıkarak bu projeyi yapmaya karar verdiniz?
 • Hedeflediğiniz pazar ve bu pazarın büyüklüğü nedir?
 • Hedef kullanıcılarınız gidereceğiniz ihtiyaçı karşılamak için mevcut hangi çözümleri kullanıyor?
 • Gidereceğiniz ihtiyaçı karşılamak için sizin uygulamanızı diğer çözümlerden farklılaştıran nedir?
 • Projenizin başarıya ulaşmasının önündeki riskler nelerdir?

Analiz Dosyası Bölüm 2 – Ekran Tasarımları 

 • Balzamiq ile hazırladığınız ekran tasarımlarını PDF halinde elde ettikten sonra çıktı alarak kitapçığa koymanız gerekmektedir. E-portfolyo’ya yüklediğiniz PDF dosyası tıklanabilir şekilde olmalıdır.

Proje Analiz Kitapçığı ve Sunumu

Proje analiz kitapçığı teslimi ve sunum tarihi 17 Nisan 2018’dir

Vize Notları

Vize notlarınız “Değerlendirme” sekmesi altında açıklanmıştır.

Proje Sunumları

Tüm ekiplerin projelerini kendilerine verilen 10 dakikalık süre içinde sunması gerekmektedir.

Duyuru Tarihi: 16.04.2018

Proje Analiz Dosyası ve Ekran Tasarımlarının Hazırlanması

Proje analiz ve ekran tasarımların içeren bir kitapçık hazırlamanız gerekmektedir ve aşağıdaki bilgileri içermesi gerekmektedir.

Analiz dosyasında aşağıdaki başlıkların olması gerekmektedir. 

 • Proje Adı
 • Projenizi bir cümle ile özetleyiniz
 • Projenizi hayata geçirmek için doğru bir ekip oluşturduğunuzu düşünüyor musunuz? Ekip üyelerinin yetkinlikleri birbiribi nasıl tamamlıyor?
 • Projenizin özeti/ Projenizi anlatınız
 • Hangi ihtiyaçtan çıkarak bu projeyi yapmaya karar verdiniz?
 • Hedeflediğiniz pazar ve bu pazarın büyüklüğü nedir?
 • Hedef kullanıcılarınız gidereceğiniz ihtiyaçı karşılamak için mevcut hangi çözümleri kullanıyor?
 • Gidereceğiniz ihtiyaçı karşılamak için sizin uygulamanızı diğer çözümlerden farklılaştıran nedir?
 • Projenizin başarıya ulaşmasının önündeki riskler nelerdir?

Ekran Tasarımları

 • Projenizin tüm detayları olacak şekilde balzamiq üzerinde ekranları tasarlamanız gerekmektedir.

Proje Fikri Hakkında

06.03.2018 Salı günü gerçekleştirilecek dersin Teorik kısmında herkes proje fikirlerini tarafıma suncaktır. Bunun için proje fikrinizi iyi düşünerek, anlatmak için hazırlıklı geliniz. Proje fikrinizin için sunum hazırlamanıza gerek yoktur. Anlatımınızı kolaylaştırmak için istediğiniz mataryelleri kullanabilirsiniz. Rakiplerinizin iyi ve kötü yönlerinin neler olduğunu düşünmeyi unutmayın. Projenizi anlatmanız için 10 dakika süre verilecektir.

Duyuru Tarihi:01.03.2018

Değerlendirme Oranları

Değerlendirme oranları Değerlendirme sekmesi altında açıklanmıştır.

Duyuru Tarihi:21.02.2018

Kariyer Gezisi Grupları

Kariyer gezisine gitmek için grupları 27.02.2018 tarihi saat 24:00’a kadar oluşturmanız gerekmektedir.  Yanıma gelmeden gezi ekibini oluşturmak için tıklayınız.

Detaylı bilgiye aşağıdaki Kariyer Gezisi Hakkında Duyuru kısmından ulaşabilirsiniz.

Duyuru Tarihi:21.02.2018

Ders Ekleme/Silme Hakkında Duyuru

*Ders ekleme/ silme sürecinde ders grubu işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir.

 • Yayınladığım listeye göre Sabah grubunda derse giren öğrencilerin BOTE3014.1 kodlu Mobil Uygulama Geliştirme dersini seçmesi gerekmektedir.
 • Yayınladığım listeye göre Öğlen grubunda derse giren öğerncilerin BOTE3014.2 kodlu Mobil Uygulama Geliştirme dersini seçmesi gerekmektedir.

Duyuru Tarihi:20.02.2018

Derse devam etmeniz gereken gruplar Ders Grupları sekmesi altında açıklanmıştır.

Duyuru Tarihi:12.02.2018

Mobil Uygulama Geliştirme Dersi proje ekibi oluşturma ve ders grubu işlemleri hakkında

 • 09.02.2018 Cuma günü saat 17:00’a kadar grup tercihlerinizi belirtmiş olmanız gerekmektedir.
 • Proje ekiplerinin 3 veya 4 kişi olması gerekmektedir.
 • Ekipten sadece 1 kişinin formu doldurması gerekmektedir. Lütfen 1 kişi doldurduktan sonra diğer grup arkadaşları formu doldurmasın.
 • Ders sırasında proje ekipleri birlikte çalışma ve sunum yapacakları için proje ekip üyelerinin aynı grupta olması gerekmektedir.
 • Grup seçimlerinde neden sabah veya öğleden sonra grubunda olduğunuzu detaylı olarak açıklamanız gerekmektedir. Örneğin ekipteki kimler neden o grubta olmak istiyor.
 • Grup tercihlerinizin değerlendirilmesi sırasında 06.02.2018 günü derse gelen öğrencilere ve altan dersi olan öğrencilere öncelik tanınacaktır.
 • İkinci öncelik form yayınladıktan sonra grupları oluşturma sıranıza göre belirnenecektir.
 • Yukarıdaki özellikleri taşısanız bile grup tercihiniz o gruba yerleştirileceğiniz anlamına gelmemektedir.
 • Gruplarla ilgili gerekli açıklamayı form üzerinde yazdıktan sonra odama gelerek herhangi başka bir açıklama yapmayınız.
 • Hangi gruba yerleştirildiğiniz 13.02.2017  Salı günü gerçekleştirilecek dersten öncesi açıklanacaktır.
 • Lütfen Salı gününden itibaren derse yerleştirildiğiniz gruba göre geliniz.
 • 3 kişilik yeterli sayıya ulaşarak ekip oluşturamıyorsanız “BOTE3014-Ekip Oluşturma” kodunu kullanarak tarafıma mail atınız.

Yukarıdaki açıklamaları okuduktan sonra proje ekibi oluşturmak ve grup seçimi yapmakiçin tıklayınız.

Mobil Uygulama Geliştirme Dersi ile ilgili duyuruları buradan takip etmeniz gerekmektedir. Duyurular ile ilgili detaylı açıklama aşağıdaki şekildedir.

 • Duyuruları takip etmek öğrencinin sorumluluğundadır.
 • 2 günde bir kere duyuru olup olmadığını kontrol etmek öğrenci sorumluluğundadır.
 • Duyurular renkli şekilde ise güncelliğini korumaktadır ve o duyuru ile ilgili işlem yapmanız gerektiği anlamına gelmektedir.
 • Duyuru gri renkli şekilde ise o duyuru aktifliğini yitirmiştir. Yapmanız gereken bir işlemi duyuru gri hale geldikten sonra yaptığınızda herhangi bir geçerliliği yoktur.
 • Tüm duyuruları öğrencilerin dönem boyunca takip ettiği varsayılacaktır.

Dersin Amacı

Bu ders sonunda öğrenci, mobil uygulama geliştirme süreçlerini kavrar ve bir mobil uygulama geliştirir, markette yayınlayabilir.

Dersin Genel İçeriği

  • Mobil Uygulama Geliştirme

Öğrenci Sorumlulukları

Derse Devam: Dönem boyunca derslerin %70’ine devam etmesi gerekmektedir. Devam zorunluğunu yerine getirmeyenler final sınavına alınmayacaktır.

Dönem İçi Çalışmalar: Bireysel veya gruplar halinde verilen ödevler, sunumlar, kısa projelerden oluşmaktadır.

Dönem Sonu Proje Çalışması: Öğrencilerin 3 yada 4 kişilik gruplar halinde hayata geçirecekleri özgün bir mobil projesinden oluşmaktadır.

Ders Politikası

 • Her öğrenci kendi grubunda derse girmek zorundadır.
 • Derse geç kalan öğrencilerin imza atmasına izin verilmeyecektir.
 • Ders sırasında çok acil durumlar dışında öğrencilerin dersten çıkmasına izin verilmeyecektir. Eğer acil durumunuz varsa dersten önce veya ders sırasında belirtiniz.
 • Web sitesinde yer alan sorulara kesinlikle cevap verilmeyecektir.
 • Web sitesinde yapılan bilgilendirmeleri tüm öğrencilerin takip etmesi gerekmektedir. 2 günde bir dersin web sitesini ziyaret etmek öğrencinin sorumluluğundadır.
 • Sunumlarınız ve dönem içi çalışmalarınız zamanında yapılmak zorundadır. (Geç teslim edilen ödevlerden/projelerden sadece bir günlük gecikme kabul edilecek ve %50 üzerinden değerlendirilecektir.)
 • Ders ile ilgili sorularınız için öncelikli olarak lütfen mail yoluyla iletişime geçiniz.

Sabah grubunda yer alan öğrencilerin dikkat etmesi gerekenler;

 • Sabah grubunda yer alan öğrencilerin dersleri 09:00 ile 12:30 arasında gerçekleştirilecektir.
 • Ders başladıktan sonra derse gelen öğrenciler sınıfa kabul edilecek ama imza atmalarına izin verilmeyecektir.
 • Geç gelen öğrenciler ders arasını bekleyerek ara verildikten sonra sınıfa gelebilirler.
 • Sabah grubu dersi 12:30’da tamamlanacaktır
 • 1 Büşra Dinçel
  2 Aişe Ermiş
  3 Aylin Özcan
  4 Elif Tüysüz
  5 Ayşenur Aydın
  6 İsmail Bal
  7 Aynur Kılıçarslan
  8 Muhammed Keskin
  9 Hakkı Keleş
  10 Hacer Kalaman
  11 Assumani Kadogo
  12 Furkan Alakel
  13 Nevzat Binici
  14 Furkan Bulut
  15 Sedat Yoğun
  16 Öykü Yılmaz
  17 Murat Gül
  18 Oğuzhan Öz
  19 Burak Velioğlu
  20 Emre Yıldırım
  21 Melike Selvi
  22 Kübra Özkan
  23 Emre Çalışkan
  24 Pelin Tok
  25 Betül Özcan
  26 Arif Aknar
  27 Ferit Toktaş
  28 Seyyit Çüçe
  29 Bülent Kaya
  30 Tugay Fırat
  31 Umut Cengiz

Öğlen grubunda yer alan öğrencilerin dikkat etmesi gerekenler;

 • Öğlen grubunda yer alan öğrencilerin dersleri 13:30 ile 17:00 arasında gerçekleştirilecektir.
 • Ders başladıktan sonra derse gelen öğrenciler sınıfa kabul edilecek ama imza atmalarına izin verilmeyecektir.
 • Geç gelen öğrenciler ders arasını bekleyerek ara verildikten sonra sınıfa gelebilirler.
 • Öğlen grubu dersi 17:00’da tamamlanacaktır.
1 Emre Ihlamur
2 Efe Naci Akyüz
3 Oğuzhan Bayraktar
4 Onurcan Songer
5 Alper Şahintürk
6 Ali Bahadır Meriç
7 Aliekber Bingöl
8 Niyazi Anıl Arıkan
9 Rümeysa Arslan
10 Oğuzhan Bayram
11 Selin Koç
12 Recep Faruk Külçe
13 Derya Çakıcı
14 Rukiye Seçgin
15 Seda Ata
16 Emine Ezgi Ünsal
17 Büşra Gazel
18 Mehmet Bilal Kaplan
19 Zümrüt Tahmaz
20 Seda Güvenkaya
21 Merve Gazi
22 Bilal Karademir
23 Yakup Kaygusuz
24 Kübra Keskin
25 Emine Akdeniz
26 Mehtap Demir
27 Naciye Öngün
28 Gülsüm Yıldız
29 Tuğba Demir
30 Oğuzhan Orhan
31 Ereycan Aykut

1. Hafta - 06 Şubat 2018

Teorik Kısım

 • Ders Tanıtımı
 • Dersin Amacı
 • İçerik
 • Öğrenci Sorumlulukları
 • Ders Politikası
 • Mobil Uygulama Projesi
 • Ders Kapsamında Kullanılacak Araçlar
 • Dğerlendirme Yöntemleri

Uygulama Kısmı

 • Android Studio İndirilmesi ve Kurulması
 • Android Studio İle Proje Oluşturma
 • Sanal Cihaz Oluşturma
 • Sanal Cihaz İle Çalışmak İçin BIOS Ayarları

Ödev

 • Ödev Yok

Proje Grup Sunumları

 • Sunum Yok

2. Hafta - 13 Şubat 2018

Teorik Kısım

 • İlk proje oluşturmak için gerekli adımlar
 • Uygulamayı çalıştırmak için emülatör
 • Temel Android Uygulama Elemanları
 • Activity
 • Intent
 • Servisler
 • Broadcast Receivers
 • Content Providers
 • Application Context
 • Manifest Dosyası
 • Manifest Dosyası İzinler
 • Aktivitiler ve Uygulama Hayat Döngüleri
 • Activity Manager
 • Activity Launched
 • Activity Running
 • Paused State
 • Stopped State

Uygulama Kısmı

Ödev

 • Ödev Yok

Proje Grup Sunumları

 • Sunum Yok

3. Hafta - 20 Şubat 2018

Teorik Kısım

 • Uygulama Öncelikleri

Uygulama Kısmı

 • Resources (Kaynaklar)

Ödev

 • Kariyer Gezisi Hakkında İşlemlerin Başlaması – Grup oluşturmak için son tarih 27 Şubat 2018

Proje Grup Sunumları

 • Sunum Yok

4. Hafta - 27 Şubat 2018

Teorik Kısım

 • Reseources (Kaynaklar)

Uygulama Kısmı

 • Kullanıcı Arayüzleri
 • Ekran Tasarımları
 • Programlama Tarafı ( View, FindViewById,setContentView)

Ödev

 • Kariyer Gezisi Hakkında Grup Oluşturma İçin Son Gün: 27 Şubat 2018
 • Yapılacak proje fikrinin ortaya çıkarılmaya başlaması

Proje Grup Sunumları

 • Sunum Yok

5. Hafta - 06 Mart 2018

Teorik Kısım

 • Layout ve Layout Özellikleri
 • layout_height ve layout_weight
 • fill_parent, match_parent ve wrap_content

Uygulama Kısmı

 • setOnClickListener
 • Toast

Ödev

 • Ödev Yok

Proje Grup Sunumları

 • Proje fikirlerinin sunumu

6. Hafta - 13 Mart 2018

Teorik Kısım

 • Layout_Weight
 • Layout_Gravity
 • Gravity
 • Linear Layout
 • Table Layout
 • Relative Layout
 • Frame Layout

Uygulama Kısmı

 • Teorik konuların uygulamaları

Ödev

 • Proje Süreçlerinin Başlatılması

Proje Grup Sunumları

 • Sunum Yok

7. Hafta - 20 Mart 2018

Teorik Kısım

 • Option Menu
 • Context Menu

Uygulama Kısmı

 • Option Menu Kullanımı
 • Context Menu Kullanımı

Ödev

 • Ödev Yok

Proje Grup Sunumları

 • Sunum Yok

8. Hafta - 27 Mart 2018

Vize Haftası

 • Vize Sınavı 27 Mart 2018 Salı günü saat 11:00’da gerçekleştirilecektir.

9. Hafta - 3 Nisan 2018

Vize Haftası

 • Vize haftasının devam etmesi dolayısıyla ders işlenmemiştir.

10. Hafta - 10 Nisan 2018

Teorik Kısım

 • Context Menu
 • Menüleri XML dilini kullanarak oluşturmak

Uygulama Kısmı

 • Context Menu Kullanımı

Ödev

 • Ödev Yok

Proje Grup Sunumları

 • Sunum Yok

11. Hafta - 17 Nisan 2018

Teorik ve Uygulama Kısım

 • Proje sunumları gerçekleştirildi

Ödev

 • Ödev Yok

Proje Grup Sunumları

 • Proje sunumları gerçekleştirildi.

12. Hafta - 24 Nisan 2018

Teorik ve Uygulama Kısım

 • Adapters (Adaptörler)
 • ArrayAdapter
 • Intent Kavramı
 • Ekranlar Arası Geçiş
 • Dialogs (Diyalog Ekranları)
 • Alert Dialog(Uyarı Diyaloğu)

Ödev

 • Ödev Yok

Proje Grup Sunumları

 • Proje sunumu yok

13. Hafta - 01 Mayıs 2018

Teorik ve Uygulama Kısım

 • Resmi Tatil

Ödev

 • Ödev Yok

Proje Grup Sunumları

 • Proje sunumu yok

Mobil Uygulama Geliştirme dersi değerlendirme oranları aşağıdaki gibidir.

 • Vize (Tüm dönemi %20 etkileyecektir)
 • Kariyer Gezisi (Tüm dönemi %20 etkileyecektir)
 • Analiz Kitapçığı (Tüm dönemi % 20 etkileyecektir)
 • Mobil Uygulama Projesi (Tüm dönemi % 20 etkileyecektir)
 • Final Sınavı (Tüm dönemi % 20 etkileyecektir)
Vize (Tüm dönemi %20 etkileyecektir)
Kariyer Gezisi (Tüm dönemi %20 etkileyecektir)
Analiz Kitapçığı (Tüm dönemi % 20 etkileyecektir)
Mobil Uygulama Projesi (Tüm dönemi % 20 etkileyecektir)
Final Sınavı (Tüm dönemi % 20 etkileyecektir)

Aşağıdaki tabloda detaylı olarak gördüğünüz notların açıklamaları aşağıdaki gibidir. Proje notları final sınavında sorulara verdiğiniz cevaplarla birlikte değerlendirilmiştir. Final sınavında proje süreci ile ilgili sorulara ekip arkadaşlarınıza sadece not vermiş ve açıklama yapmamış veya çok kısa açıklama yapmışşsanız bu proje notlarınızı etkilemiştir.

 • Vize Notu: Vize sınavında alınan notu temsil etmektedir. Tüm dönemde %20 etkilidir.
 • Ödev Notu: Kariyer gezisi sonuçunda elde edilen notu temsil etmektedir. Tüm dönemde % 20 etkilidir.
 • Final Sınavı Test: Final sınavının test kısmından alınan notu temsil etmektedir.
 • Analiz Kitapçık Notu: Teslim ettiğiniz analiz kitapçığınız ve final sınavında analiz sorularına verdiğiniz cevaplara göre oluşan notu temsil etmketedir. Tüm dönemde %20 etkilidir.
 • Mobil Uygulama Notu: Hazırladığınız mobil uygulama ve final sınavında mobil uygulama kodlama süreci ile ilgili sorulara verdiğiniz cevaplara göre oluşan notu temsil etmektedir. Tüm dönemde %20 etkilidir.
 • Başvurular: Türk Telekom Pilot, TUBİTAK ve MİTTO başvurularını temsil etmektedir.
 • Başvurularla Final Sınavı Test: Yarışmalarına başvurmanız sonucunda elde ettiğiniz puanların final sınavı test kısmına eklenmesi ile oluşan notu temsil etmektedir. Tüm dönemde %20 etkilidir.
 • Final Notu: Final sınavının %33,4’ü, Analiz Kitapçık Notunun %33.3,  Mobil Uygulama Notunun %33,3’ü alınarak belirlenir.
 • Dönem Sonu Notu= Vize Sınav Notu*0,20 + Ödev Notu *0,20 + Final Notu *0,60
Sabah_Grubu_Final_Notları
Oglen_Grubu_Final_Notları

Vize öncesi devam durumunuzu aşağıda detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

mobil_devam_sabah
mobil_devam_oglen